„Velká“ revize RVP je v přípravné fázi; cíle jsou velmi ambiciózní.

Základní informace k revizi jsou dostupné ZDE. Vybíráme z nich jednu z podkladových studii; jednak proto, že překračuje oblast vymezenou tématem, jednak proto, že ji považujeme za zasvěcenou, věcnou, promyšlenou, v neposlední řadě pak – při vší odbornosti – za jazykově vstřícnou, přístupnou každému, kdo se o oblast školství a vzdělávání zajímá.

Další autorovy texty viz např. ZDE či ZDE

Ke vzdělávacím tématům viz též blogy Lukáše Bůžka či Pavla Bobka

5 komentářů.

 1. Josef Soukal napsal:

  Hynek Krátký:
  V poslední době (u vědomí délky svého života mám na mysli roky) narážím na dvě rozšířené absurdity, které mi říkají, že tento svět už přestává být mým světem:
  Stává se normou zároveň brát od někoho peníze a veškeré výhody, ale přitom na něj nadávat při každé vhodné i nevhodné příležitosti. Za mých dob to nešlo dohromady – když se mi někdo nelíbí, tak s díky odmítnu výhody jím nabízené. Anebo – pokud usoudím, že výhody mi stojí za to – dokážu to také patřičně ocenit. Dnes je to jinak (vztah velké části Čechů k Evropské unii).
  Jako bychom se předháněli v tom, co vše je možné z výuky vyškrtat; jako bychom se řídili v rozhodování o tom, co se má vyučovat, zásadou „čím méně, tím lépe“. Jednou skladba, jindy starověk, příště možná celé předměty… Za mých dob to bylo obráceně: měl jsem pocit, že velká část společnosti – alespoň ta, která vnímá vzdělanost jako hodnotu – je nesena hladem po poznání, snahou prosmýčit pečlivě každý sebezaprášenější kout poznatků, hlavně abych nevynechal něco zajímavého, důležitého, co by se mi někdy (možná) mohlo hodit.
  (Z diskuse o výuce skladby)

 2. Josef Soukal napsal:

  Publikujeme odkaz na aktuální tiskovou zprávu SUČJL. V řadě věcí s kolegy nesouhlasíme nebo bychom je formulovali jinak, shodneme se ale v tom, že o češtinářských kapitolách v RVP by neměli rozhodovat laici – alespoň takto chápeme základní smysl tohoto Prohlášení:
  https://www.spolucjl.cz/tiskova-zprava-cestina-pro-21-stoleti-prohlaseni-spolecnosti-ucitelu-cjl/?fbclid=IwAR2zSnwOI7v6YEaUXGRoyktRyyJzAhpQ3nYTe0VBtqMK-nozAhPCGyhnwNg

 3. Josef Soukal napsal:

  Pokud je nám známo, oborově orientovaná sdružení ke spolupráci na revizi přizvána nebyla. Považujeme to za chybu – právě tato sdružení mohou být jistou hrází proti obrazoborectví čišícímu z některých mediálně známých „reformátorů“.

Zanechat odpověď