Od obsazení pohraničí do padesátých let: Petra Klabouchová ve svých románech Prameny Vltavy a U severní zdi odhaluje zapomenutá tajemství našich nedávných dějin a pátrá po původu zla, lidské malosti i hrdinství:

Knihy U severní zdi a Prameny Vltavy spojuje především snaha oprášit polozapomenuté střípky naší nedávné historie a přiblížit tyto bolavé příběhy co nejširšímu okruhu čtenářů. Proto také románové až detektivní zpracování těchto osudů. Ani k jednomu z příběhů nejsou a pravděpodobně už nikdy nebudou existovat přímé důkazy, „pouze“ osobní vzpomínky pamětníků či jejich nejbližších, které je ale tak snadné zpochybnit. Román byl tak jedinou možností, jak o těchto událostech dnes psát.

V Pramenech Vltavy jsem se vydala po stopách utajovaného koncentračního tábora přímo u šumavských pramenů řeky Vltavy a nacistické podzemní továrny na Františkově. Vše je spojené fiktivní detektivní linkou vraždy dospívající studentky vimperského gymnázia. Ta má ve čtenářích evokovat vzpomínky na Pochod smrti, který v tomto kraji na jaře roku 1945 tragicky skončil. Ani rozřešení detektivní zápletky, ani snaha o hledání pravdy ohledně osudu vězňů koncentračního tábora však nebyly nejdůležitějším obsahem knihy. Snažila jsem se, aby z románu vyšla jako hlavní postava samotná Šumava. Její těžká historie, dosud nezahojené rány, člověk i příroda trpící spolu i proti sobě.

Prameny Vltavy jsou naplněny desítkami skutečných příběhů zdejších pamětníků, vzpomínkami z jedné i druhé strany hranice, které nechávám na stránkách schválně kontrastovat, aby nenabídly jediný pohled, jedinou pravdu. Hlavní vypravěč knihy zůstává beze jména, bez tváře, stejně jako nikde není přesný název míst, kde se příběh odehrává. Přesto všechny lokality i postavy vychází ze skutečnosti, každý střípek historie je čísi krátkou vzpomínkou, aby tak kniha dokázala zapůsobit autenticky. Jazyk bude místy neučesaný, lokální, s postavami zachází bez kompromisů, tak, jak to umí i zdejší příroda. Zlo není dáno jako něco neměnného, ale nakažlivého.

Hledání původu zla se pak přeneslo i do druhé knihy U severní zdi. Ta je inspirována skutečnými životními příběhy politických vězenkyň v 50. letech a osudy jejich dětí. Jak těch, které byly ženám obvykle hned po porodu odebrány a navždy zmizely v systému černých adopcí, tak těch, které skončily pravděpodobně v hromadných hrobech u severní zdi Ďáblického hřbitova. Příběh má opět lehce detektivní nádech, čtenář ale od počátku ví, kdo za tím vším stojí a hlavně proč to dělá. Dějem ho provází dvě postavy, Muž s dírou v srdci a Ošetřovatelka umírajících. Nakonec se jejich životy propojí mezi sebou i s osudy těch v zapomenutých hrobových šachtách. Oba opět zůstávají beze jména, bez tváře, stejně jako příběhy obětí, které vyprávějí. Jsou žijícím pomníčkem nejen krutě vyhaslých životů, ale i boje zla a spravedlnosti, pomsty a odpuštění. Každá z kapitol nese jméno jedné barvy, do jejíchž odstínů jsem obarvila jednotlivé příběhy, aby nezůstala pouze historická šeď.

Kniha není politickým čtením, i přes jasné téma v ní nehovořím o komunismu nebo jakémkoliv jiném režimu. Vypráví o tom, co je obyčejný člověk schopen udělat druhému obyčejnému člověku v boji za vlastní pravdu či prospěch. Kniha je vnímána jako drásavá, i přes to, že jsem úmyslně vynechala všechny brutální epizody výslechů a mučení. Rukopis byl přepisován několik měsíců a nakonec jsme z něj vyřadili dvě třetiny původního obsahu, aby byl čtenář schopen ji vůbec číst. Zůstalo v ní „pouze“ lidské zlo. To však s vědomím, že se jedná o skutečné a celkem nedávné události v naší zemi, dělá z textu pro mnohé těžké čtení.  

Petra Klabouchová

Prameny Vltavy – ukázka

U severní zdi – ukázka

Prameny Vltavy:

Recenze Aleše Palána

Recenze na webu Lukbook

Ukázka z audioknihy (čte Otakar Brousek ml.)

Představení knihy na Velkém knižním čtvrtku 2021

Ukázka z knihy na stránkách nakladatelství

Rozhovor s autorkou v Kavárně Host

U severní zdi:

Ukázka z knížky a stránka s odkazy na recenze, rozhovory aj.

Rozhovor o knížce U severní zdi pro Kavárnu Host

S Petrou Klabouchovou o detektivce Prameny Vltavy i novince U severní zdi

Recenze Lenky Hlouškové: Vrahové dětí z pankrácké věznice neuniknou Muži s dírou v srdci. Trestá je za 50. léta

Videorozhovor ke knize U severní zdi a hledání materiálů

Podcast pro Reportér Magazín: S kompasem jsem došla k severní zdi. Proč je tady tolik dětských hrobů?

Kategorie: Články

3 komentářů.

 1. Josef Soukal napsal:

  Petra Klabouchová: „Baví mě střídat témata, je to fajn výzva. Zvládla bych i tohle? A tamto?“
  https://magazin.dobre-knihy.cz/clanek/9632-ppppp?fbclid=IwAR0VZvZMEbSP6dTwFmlxTcCGpiWU6tunjlCcmxrUVuihpVyz-JRnKTwvWoY

 2. Josef Soukal napsal:

  Z Fb profilu P. Klabouchové, 27. 6. 2023:

  Dnes je Den vzpomínky na komunistické oběti.
  Ráda bych zde začala publikovat skutečné příběhy a skutečné osudy, jejichž střípky najdete v knížce U severní zdi.
  Sokolská Liduška. Tak ji říkali. Neměla s politikou nic společného, nerozuměla jí, jen byla a chtěla i nadále být členkou Sokola. Dostala 25 let za velezradu. V den zatčení byla v pátém měsíci těhotenství. Dítě donosila i přes kruté výslechy a neuvěřitelně tvrdé podmínky vazby. Rodila sama na Pankráci. Její děťátko přežilo, vychovávala ho rodina tam venku. Ona ho ale vidět nemohla. Přišla o vše, co dělá mámu mámou. První slůvka, první krůčky, život spolu se svými dětmi.
  Ve vězení nikdy nepřišla o svou víru. Ta jí pomohla jít dál. Tenkrát i potom. Z kousků kostí vyvařených v polévce vyřezávala pro ostatní spoluvězeňkyně a jejich děti andělíčky, srdíčka, tvář panenky Marie. Přežila.
  S ostatními ženami z Pankráce se pak dlouhá léta stýkala na společných procházkách v Riegrových sadech. Spolu s nimi souhlasila v roce 1990 s natáčením dokumentárního filmu Nesmíš plakat pro režisérku Dagmar Průchovou.
  Tehdejší šéf televize pak nechtěl snímek pustit do vysílání před nadcházejícími volbami. Naštěstí byl kameraman projektu tak aktivní, že film sám odnesl na Kavčí hory, kde si ho mezi personálem promítali. Zaměstnanci pak prý vyhrožovali dokonce stávkou, pokud snímek nepůjde do vysílání. A tak se dostalo Nesmíš plakat ve čtvrtek před volbami na obrazovky.
  Ženy v něm nechtěly zveřejnit svá jména a osobní údaje, pouze své příběhy. Některé z nich si prošly německým i komunistickým kriminálem, nevěřily ani nové době. Proto bývají dnes dokonce i jejich výpovědi zpochybňovány…
  Film Nesmíš plakat najdete na stránkách České televize i volně na YouTube.

  https://www.facebook.com/PetraKlabouchovaknihy/posts/pfbid0kkEdt7P9PLhPA1yphVwCiNfG1SWixASsFjPRiT9zZ98MUn3UAGWZ5xWdrnwgJNkYl

Zanechat odpověď