Na www.novinky.cz byl publikován článek věnovaný letošním maturitám. Jsou v něm citována vyjádření MŠMT a Cermatu k některým aktivitám a tvrzením maturitního kritika Oldřicha Botlíka týkajícím se maturitní zkoušky:

Ministerstvo školství Novinkám sdělilo, že si není jisté cílem Botlíkovy iniciativy. „Určitě to není o tom, aby se žáci, kteří zkoušky skládali, jejich rodiče, jejich učitelé a ředitelé škol dozvěděli výsledky maturitní zkoušky,“ stojí v odpovědi. „Všichni výše popsaní mají k vlastním výsledkům a výsledkům za školu přístup i nyní.“

Pokud měla iniciativa za cíl interpretovat výsledky maturitních zkoušek, měli by tvůrci interpretací mít mnohem přesnější znalosti o účelu každé otázky v testu. Informace, které iniciativa již prezentovala, že žáci neumí řešit slovní úlohy nebo nezvládnou aplikovat teoreticky získané znalosti na praktickém použití v reálných příkladech, je dlouhodobě známá skutečnost,“ říká MŠMT.

Resort Kateřiny Valachové (ČSSD) se obává, že nepřesná nebo dokonce úmyslně zavádějící interpretace výsledků maturitní zkoušky může mít negativní vliv na žáky, rodiče, učitele i veřejnost obecně. S tím souhlasí i Jiří Zíka, šéf společnosti Cermat, která maturity organizuje.

Média jsou plná výroků iniciátora aktivity Maturitní data – odtajněno, že test z českého jazyka a literatury poškozuje negymnazijní obory. Výroky tohoto typu jsou veřejnou urážkou poctivé práce čestných a vysoce kvalifikovaných pracovníků Cermatu a všech jeho externích spolupracovníků a členů expertních komisí posuzujících validitu otázek a testů. Oldřich Botlík tak překračuje nejen meze korektní odborné argumentace, ale dostává se na tenký led pomluvy,“ nebral si Zíka ve vyjádření pro Novinky servítky.

Dodejme, že tvrzení O. Botlíka o údajné diskriminaci části maturantů ze strany státních institucí a organizací nepřekvapuje, a to vzhledem k celkově dehonestujícímu charakteru Botlíkova vyjadřování ke státní maturitě. Je přitom neuvěřitelné, jaký prostor Botlíkovy výroky ve velkých médiích dostávají.

Článku i pochybným tvrzením O. Botlíka se budeme nadále věnovat.

8 komentářů.

 1. Jindra Dvořák napsal:

  Dobrý den,
  prosím, proč ve větě „Resort Kateřiny Valachové se obává, že nepřesná nebo dokonce úmyslně zavádějící interpretace výsledků…“ není čárka před „nebo“? Podle mne tam musí být.
  Díky moc,
  Jindra Dv.

  • Jiří Kostečka napsal:

   Ano, čárka sem skutečně patří, jde o poměr stupňovací.
   Jiří Kostečka

 2. Veronika Valíková napsal:

  Pan Zíka má výborný slovník. Tak trochu připomíná padesátá léta.

  • Josef Soukal napsal:

   Především si na rozdíl od O. Botlíka nevymýšlí.

   • Veronika Valíková napsal:

    Nedokážu posoudit, nakolik jsou výroky pana Botlíka „urážkou poctivé práce čestných a vysoce kvalifikovaných pracovníků Cermatu“ – Vy je asi budete znát lépe. Ty pracovníky Cermatu. Já pouze tuším 🙂
    Tedy Vaše tvrzení nemohu potvrdit.

    • Josef Soukal napsal:

     Ono jde především o výroky p. Botlíka a ty myslím posoudit dokážete.

  • Jiří Kostečka napsal:

   Paní kolegyně Valíková,
   jestli něčí slovník připomíná 50. léta, tak Botlíkův. Naprosto chápu, že Vám některé jeho názory konvenují, ale čemu naopak nerozumím, je skutečnost, že si jako zkušená pedagožka-bohemistka necháte mluvit do oboru nepedagogem-nebohemistou. Tahle diskuse by se snad měla odehrávat mezi námi, kteří každý den učíme a hledáme cesty, jak žáky nejlépe vzdělávat v mateřském jazyce a v literatuře. O. Botlík mě na České škole poslal (a to doslova) k čertu s mým dotazem, zda je, či není personálně a ekonomicky spojen se soukromou firmou zabývající se komerčním testováním. Pokud totiž JE (a minimálně v minulosti nesporně byl), pak se lze důvodně domnívat, že jeho kritika státní maturity není primárně vedena ušlechtilou snahou bojovat za nešťastné maturanty, kteří si nota bene nejsou schopni přečíst Katalog požadavků.

Zanechat odpověď