Výlov pro „nefejsbůkáře“ – výukové materiály, diskuse, komentáře… Budeme zařazovat příspěvky původní i do skupiny sdílené.

Seznam příspěvků:

Tereza Podholová: „Vyždímaný text“

Denisa Magdoňová: Od literatury k bezpečnosti práce

Anna Valentová: Ukázka z nového překladu Havrana

Aktualizace 1: Od literatury k bezpečnosti práce (16. 4. 2021):

Denisa Magdoňová

(…) chtěla bych se podělit o aktivitu, kterou tento týden plnili v literatuře páťáci v rámci distanční výuky. V Čítance pro 5. ročník (Nová škola – DUHA) jsme měli ukázku z knížky Farma paní Láryfáry od Betty MacDonald o samozvaném kutilovi, který toho vždycky víc zničí než opraví. Žáci pak měli doma najít min. 3 běžné předměty, napsat k nim na lísteček varování, jak je nepoužívat, a vyfotit je. Fotografie, které poslali, jsem shromáždila do prezentace a na závěr jedné online hodiny pak promítala, aby viděli práci svých spolužáků. Dobře jsme se u toho pobavili. Nahrávám sem vzniklou prezentaci včetně zadání, kdyby chtěl někdo nápad využít, příp. se inspirovat (dá se s tím v češtině navázat i na používání sloves v infinitivu nebo na obecné téma bezpečnosti práce)

🙂

Nebezpečné předměty

Výchozí text

Aktualizace 2: Anna Valentová: Krátká ukázka z nového překladu Poeova Havrana

Při Pánu Nebes i země, jejž velebí každý tvor –

„Proroku! Ty hadí plémě! Mág jsi; pták či pekla sémě! 

Při Pánu Nebes i země, jejž velebí každý tvor –

Daruj duši smutkem tkané víru, že snad v ráji stane

Tváří v tvář té vzácné panně s jménem andělským – Lenore –

Úchvatné a vzácné panně s jménem andělským – Lenore…“

Pravil havran „Marný vzdor.“ 

Tereza Podholová: Výzva (18. 4. 2021)

Někdy se nám může stát, že si při vytváření práce s textem už nevíme rady. Točíme se v kruhu a ptáme se pořád na to stejné nebo nás prostě už nic nenapadá. Zkusme se společně vrhnout na text a vyždímat z něj, co to půjde 😃 Je to takový brainstorming – každý nápad je dobrý. I to, co se nám zdá jako holý úlet, může být odrazovým můstkem pro někoho dalšího. Abychom neopomněli žádnou složku, přikládám kolo, které může pomoct. První text jsem vybrala zcela náhodně, ale on je příznačný – brzy budou čarodějnice a venku (tedy aspoň u nás na severu) to vypadá na Vánoce. K výchozímu text přidávám své první nápady a těším se na vaše 😉

Není k dispozici žádný popis fotky.

Kolo

Tereza Podholová k výuce literatury na 1. stupni ZŠ

Zanechat odpověď