Novinářka Zuzana Válková publikovala na svém facebookovém profilu 30. září 2019 příspěvek, v jehož úvodu uvedla:

„Popláču si na špatném hrobě, ale chce to ven: vyhlašuju zákaz používání slova ‚ikonický‘ ve spojitosti s kdekterou cypovinou, která právě sjela z výrobní linky. Možná ho zakazuju úplně, ještě nevím. Jeho smysl je přesně opačný, ‚iconic‘ implikuje tradici, kterou postupem času kopírují ostatní, a proto to těžko může být něco nového, nadto průměrného.“

Tyto pasáže nás inspirovaly k vytvoření vlastního facebookového příspěvku (následně umístěného ve třech facebookových skupinách), v nichž jsme zjišťovali další často užívaná slova a sousloví, jež část recipientů vnímá jako jazykově vadné, rušivé apod.

V diskusi pod původním příspěvkem se mj. objevilo:

Off topic, kultovně, prestižní, neskutečný, to mě neskutečně nakopne, ve finále, řádově (s uvedením zcela přesného údaje), epický, epicky (tos řekla epicky…).

Další uváděné příklady:

Dobře ty!, jsem za to rád, frikulín, protože Česko (slovo předložce je v 1. pádě), vidíme se, pravé ořechové, úplně mě to rozsekalo, kolega zabil (ve významu pronesl něco vtipného apod.), kontroverzní, dechberoucí, diskurz, narativ, nálepkování, prestižní, to je epesní, diskutabilní, bylo artikulováno, zastropování, jsem za rád, o tom to je, designový, provzdušnění, nakrokování, jel bomby obecně mísení češtiny a angličtiny, užívání emotikonů.

Přibudou-li další komentáře zde či na sociálních sítích, soupis doplníme.

O vyjadřování odstrašujícím, ale i neotřelém či vtipném vit např. ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.

3 komentářů.

  1. Andrea Čočková napsal:

    “XY” v slzách…
    topovka
    přijdu dýl
    influencerka
    psychopat
    lockdown
    kovidárna
    nabadžetovat
    není to v badžetu
    men days
    mám na to headcount

  2. Josef Soukal napsal:

    Nové přírůstky: ikonický, toxický.

Zanechat odpověď