Rád odpovím na všechny vaše otázky s výjimkou těch, které se týkají Divadla Járy Cimmana,‟ říkává v úvodu svých autorských čtení a čtenářských besed Miloň Čepelka (nar. 1936), nenápadný spoluzakladatel legendárního divadla, který se během let nenápadně zařadil k nenápadně dobrým autorům, takovým, kteří umí psát a hlavně mají o čem psát. Na divadelní angažmá si ale nestěžuje: „Ví se o mně kvůli Cimrmanovi, ale kdyby ho nebylo, tak by nikdo ani nečuchl nebo ani nechtěl vydat mé jiné věci. Já jsem Járovi vděčen za to, že mě tímto způsobem zahojil. Pravda je, že jsem kdysi původně chtěl psát.
Literatuře se Miloň Čepelka intenzivněji věnuje od znovuotevření veřejného prostoru pro svobodnou tvorbu. Dnes ho čtenářům představujeme jako ctitele klasické básnické formy ukázkami ze tří volně navazujících knih sonetů (vyšly postupně v l. 2003, 2013 a 2014). Autorův přítel a nakladatel Josef Pepson Snětivý o první z nich napsal:

Herec, dramatik, scénárista, textař, zpěvák, prozaik i básník zde zvolil formu, která je mu (spolu s haiku) dnes asi nejbližší. Jeho sonety uchvátí zdařilými zásnubami poetičnosti a civilnosti, pozapomenutými slovy, kterými v duchu hesla cum grano salis rafinovaně dochucuje moderní jazyk svých básní, i niterným prožitkem, zakletým v dokonalé formě, čímž dává vzpomenout básníka z největších, Ivana Blatného. Na rozdíl od něj se ovšem raduje, že našel ženu, která s ním lásku a úctu k minulosti sdílí, a tak zní jeho verše především milostnou notou. Je to vyznání, je to hold kráse v různých podobách, poezie srozumitelná každému, neboť básník je přesvědčen, že ,staré formy v čase zmatků udržují řád´.

Milostná tematika časem zčásti ustoupila reflexi (slovy autora – „člověk přemýšlí, jak sejde z tohoto světa‟).

Ukázky z knih ZDE, ZDEZDE a ZDE.

Povídka Miloně Čepelky, próza pro děti Děda jménem Nuel.

Rozhovor s Miloněm Čepelkou ZDE

Heslo ve Slovníku české literatury po r. 1945 ZDE.

5 komentářů.

  1. Josef Soukal napsal:

    Miloň Čepelka o vyznamenání od Pavla: Měl jsem s tím problém. V divadle mi vynadají
    https://video.aktualne.cz/spotlight/spotlight-rozhovor-milon-cepelka-video/r~a036646274ad11ee82b7ac1f6b220ee8/

  2. Josef Soukal napsal:

    Nově jsme doplnili ukázka ze Čtvrtého mandele sonetů.

Zanechat odpověď