Z úvodu ke Slovníku kybermládeže:

V roce 2021 se mi v hlavě zrodila myšlenka, udělat Slovník digimládeže. V něm mi spousta z Vás, zejména pak Václav Maněna, přidalo spoustu termínů, které jste chtěli ozřejmit a já zpracovat. Nicméně jsem začal podnikat, pak rozjel firmu a projekt usnul.

Teď je ale zpět, a s pozměněným názvem Slovník kybermládeže se vrací jako bájný Fénix vstávající z popela.

Proč projekt vznikl

Zjistil jsem že rodiče, učitelé a další dospěláci nerozumí tomu, o čem děti mluví. Nejen že nerozumí dnešní době, to by bylo pochopitelné, to potkává každou generaci, ale oni nerozumí především jednotlivým výrazům – hláškám, popkulturním milníkům a hernímu slangu.

Vzniká tak zbytečně jazyková i myšlenková bariéra a prohlubuje se generační propast. Rád bych, abychom všichni žili co nejblíže sobě a ne na oddělených stranách pomyslné kyberbarikády. Technologie mají lidi spojovat, ne rozdělovat a proto vzniká tento slovník.

Na školeních, ale i při rozhovorech s vrstevníky, boomery i důchodci, jsem se stále setkával s myšlenkou, že by se jim podobný slovník hodil, a protože jsem lidumil a věřím, že lidské vědění patří světu, rozhodl jsem se začátkem roku 2023 projekt dotáhnout.

Jiří Kostečka: Ke slovní zásobě gymnazistů

Příspěvky o slangu

Zanechat odpověď