Projekt Komenský 2020 vznikl při příležitosti 350. let od úmrtí učitele národů – Jana Amose Komenského (1592 – 1670). Cílem projektu, který se zaměřuje jak na studenty škol, tak na širokou veřejnost, je oslovit českou společnost s Komenského poselstvím, předat jeho nadčasový odkaz současné mladé generaci, a přizvat tak národ k navázání a dokončení Komenského porady o nápravě.

Jeho autoři provozují vlastní kanál na YouTube, vytvořili webovou interaktivní knihu,  vyhlásili soutěž Projekt proměny, jejímž cílem je je dát příležitost mladé generaci inspirovat českou veřejnost i místní komunitu k uskutečnění pozitivní změny ve svém okolí.

Odborným garantem projektu je doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D. z Katedry pedagogiky pedagogiky a psychologie UHK. O tom, co Komenskému dluží současné školství a jak bychom dnes mohli realizovat některé myšlenky „učitele národů“, hovořil v DVTV s Danielou Drtinovou.

Upozorňujeme také na loňské exkluzivní vydání Labyrintu světa a ráje srdce, které přináší jak autentický Komenského text, tak jeho překlad do češtiny 21. století z pera Lukáše Makovičky. Knihu doprovází 54 dvoustránkových koláží básníka a výtvarníka Miroslava Huptycha a je nominována na Magnesii literu 2020 v kategorii „Nakladatelský čin“.

Jeden komentář.

Zanechat odpověď