Aktualizace z 31. 8. 2016: Doplňujeme odkazy na články s podobnou tematikou (viz níže).

Dříve se děti neměly tak dobře jako dnes, zato si svých rodičů více vážily. Proč?

My jsme jako král bez šatů. Dříve dítě vidělo tátu nejenom v okamžiku, kdy se rozčílil a dal mu pár facek, ale i v řadě pozitivních momentů. Vidělo, že táta něco umí a dokáže, vidělo ho v určité pozitivní roli. Švec uměl udělat pěkné boty, lidi ho za to chválili a syn mohl být pyšný. V jaké roli vidí děti dnes nás? Jak se hrbíme za počítačem a stěžujeme si na bolesti hlavy a zad. Nemají nás za co obdivovat. Chybí jim reálné vzory. My jsme pro ně takové zvláštní bytosti, které mají hlavně na všechno málo času.

 

Více v rozhovoru s doc. PhDr. Evou Opravilovou, CSc., mj. předsedkyní Asociace předškolního vzdělávání, na www.tyden.cz, ZDE.

K tématu viz texty zde a zde.

 

 

19 komentářů.

 1. Josef Soukal napsal:

  Nadužívání telefonů a tabletů je pro
  děti přímo likvidační, míní psychiatr:
  http://www.lidovky.cz/naduzivani-telefonu-a-tabletu-je-pro-deti-primo-likvidacni-mini-psychiatr-15f-/lide.aspx?c=A161129_230908_lide_mpr

 2. Josef Soukal napsal:

  Ať jsem třeba zpátečník, ale pravím, že je to pojetí kruté a nemilosrdné. Zavrhlo třístupňovou cestu nápravy – upozornit, napomenout, potrestat – nahradivši ji iluzí naprosté volnosti. Je to neupřímné a nepravdivé; nikdo, ani dítě, nemá a nikdy nebude mít absolutní svobodu veškerého chování, jelikož bychom se z toho všichni vzájemně přivedli do blázince. Jenže dětská duše nepozná licoměrnost a podvod. Nikdo jí neukázal mez, za níž už začíná svévole a následuje trest. Totiž: on ten trest následuje dnes jako jindy, jenže jiný, záludnější, ne tak poctivě přímý jako ono zpátečnické bác bác rákoskou. Jeho důsledky jsou dalekosáhlé a zničující.
  Více zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/nemecko-zpatecnicky-traktat-o-vychove-dh4-/p_zahranici.aspx?c=A161110_202145_p_zahranici_wag

Zanechat odpověď