Jako každý rok se v období, kdy probíhá přijímací řízení a následně maturitní zkoušky, aktivizují odpůrci centrálních testů. Mediálně nejvýraznější je kritika ze strany sdružení EDUin a jedinců jemu názorově blízkých. Reagujeme proto na některá tvrzení z tohoto okruhu; současně konstatujeme, že jde o tvrzení nekvalifikovaná či nepravdivá.

Testy Cermatu jsou v plném souladu s obsahovými požadavky na ně kladenými, neporušují žádné zákonné ustanovení. Kritika zařazení tzv. korektorských úloh je čirým formalismem a vychází z elementárního nepochopení toho, co znamená schopnost zvládnout pravopis.

Testy plně odpovídají současné vzdělávací politice, jež klade důraz na kompetence.

Úpravu testů pro letošní rok nebylo možné z věcných a časových důvodů realizovat. Naopak by některé žáky mohla zásadně znevýhodnit.

Úvahy o zásadních změnách přijímacího řízení pomíjejí skutečnost, že jednotné centrální testy garantují žákům a jejich rodičům oborovou a testologickou kvalitu a přinášejí objektivní informaci o uchazečově výkonu. Doposud k nim nebyla představena žádná doopravdy reálná, propracovaná alternativa. Pokud existují výrazné rezervy, pak v té části přijímacího řízení, jež je v gesci škol.

Podrobné vyjádření je k dispozici ZDE.

9 komentářů.

  1. Josef Soukal napsal:

    Většina oslovených ředitelů se shoduje na tom, že by zadání přijímacích zkoušek mělo zůstat centrální. Jednak je spravedlivé pro všechny a umožňuje opravdové srovnání, jednak jsou výsledky přenositelné: žák nemusí dělat zkoušky na každou školu zvlášť. S obsahem testů od společnosti Cermat nemají v zásadě problém, dobře podle nich reflektují základní učivo pro základní školy.

    „Testy od Cermatu nejsou jenom o znalostech, jsou opravdu o čtenářské gramotnosti, vyhledávání informací. Testují studijní předpoklady, tedy přesně to, co je zapotřebí pro studium na gymnáziu,“ sdělila pro Lidovky.cz Renata Schejbalová, předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií. Nejvíce ji ale trápí to, že rodiče do školy nosí přihlášky papírově, přičemž už osm let prosazují elektronickou verzi.

    Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/jak-se-zmeni-prijimacky-na-stredni-muze-pribyt-pohovor-a-portfolio-zajmu-nekde-uz-to-funguje.A210601_200153_ln_domov_lihem?

Zanechat odpověď