Shodou okolností to bude zítra přesně deset let od uvedení úplně první čtečky Amazon Kindle na trh. Ačkoliv se nenaplnily apokalyptické či mesianistické — záleží na úhlu pohledu a datu narození— vize dopadu digitálního čtení na literaturu a trh s čtečkami a e-knihami v důsledku vlastní konsolidace dokonce trochu ztrácí dech, čtení, distribuce a nakupování knih se skutečně radikálně proměnily.

Jedním z důsledků zavedení knihkupectví do každé kapsy je dnes už — v Česku tedy ne úplně — automatický předpoklad, že každá kniha se dá získat i v elektronické podobě a rychle. Z průzkumu, který si před pár měsíci u agentury Nielsen nechala udělat patentová společnost Digimarc, zaměřená na ochranu digitálních kopií (například vodoznaky), vyplývá, že nejčastějším důvodem pro pirátství je pohodlnost. Data ukázala, že nelegální e-knihy čtenář na torrentech nebo ve sdílených složkách u přátel našel často rychleji než na komerčních serverech typu Amazon. Zároveň v průzkumu uvedlo nejvíce uživatelů torrentů, že odsud stahují, protože to je pohodlné, lehké a rychlé.

Výzkum také ukazuje, že knihy nejvíce stahují vysokoškolsky vzdělaní lidé s dobrým finančním zázemím. Ze sociologického hlediska to není žádné překvapení — přesně u této části populace se zájem o knihy a kulturu očekává, je to společně třeba s vysokoškolským diplomem součást kulturního kapitálu, který pomáhá udržet a demonstrovat jejich středostavovský nebo elitní status.

Článek ZDE

Kategorie: Články, Čtenářství

Zanechat odpověď