Velmi užitečný zásobník nápadů i pracovních listů. Ocení ho především učitelé a lektoři, kteří rádi propojují literaturu a sloh a používají při rozepisování dětí úryvky a situace přímo z textů oblíbených autorů.

Nápady se týkají zajímavých témat a motivů z žánru fantasy, sci-fi i hororu. Fantastických zvířat, neznámých světů, mimozemských bytostí i děsivých situací nejrůznějšího typu. S nápady se dá pracovat tak, jak jsou předloženy, a použít celý pracovní list, nebo si může učitel téma upravit a propojit s nějakým textem, který má v oblibě.

Okamžitě po nahlédnutí mě zaujalo téma Dveře do fantazie a témata týkající se našeho strachu, protože jsem je také často používala při zadávání slohů. Autoři fantasy nechávají své hrdiny vstoupit do neznámého světa buď nějakou branou (králičí díra, skříň, nástupiště), nebo to neřeší a rovnou ten nový svět čtenářům naservírují. Dá se o tom hovořit, psát, probouzí to fantazii i zvědavost.

Psaní o strachu, který je všudypřítomný, zase dětem pomáhá vlastní děsy pojmenovat, pracovat s nimi, případně se jich zbavit. Horor je sice podceňovaný, ale ty nejlepší hororové texty jsou literární skvosty psané precizním jazykem (Bradburyho Zástup či Malý vrah, Levinovo Rosemary má děťátko, Erbenovy balady). Psaní o tom, co děsí hrdiny strašidelných příběhů i čtenáře těchto knih, je jedena z nejvděčnějších a nejpotřebnějších aktivit ve slohových hodinách. A v recenzovaném zásobníku je nápadů opravdu hodně.

Fantastické psaní Kláry Smolíkové je zábavné a inspirativní. Může to být užitečný pomocník a rádce pro všechny profesionály z oboru, jimž nestačí učebnice a stále hledají nové nápady a podněty, jak přivést děti k četbě, její reflexi a psaní vlastních textů.

Anotace a ukázky z publikace

Kategorie: Výuka a škola

Jeden komentář.

Zanechat odpověď