Iniciativa slow fashion v módě nebo ve stravování zažila svůj největší boom skoro před 15 lety. Vloni dvě kanadské profesorky otevřely debatu o pomalém hnutí i v akademickém prostředí. Podle nich metoda „slow professor“ nabízí cestu, jak na univerzitách zachovat prostor pro hluboké kritické myšlení. (…)

Pomalí profesoři“ zavrhují poučky time-managementových profesionálů a volají po změně organizace vysokého školství. Hnutí pomalých profesorů usiluje o zmírnění pracovního stresu, zachování humanitního vzdělávání a radí postavit se komercionalizaci univerzit. Zpomalit můžou vyučující ale i sami. Seeber a Berg doporučují častěji vypínat internet, asertivně si vybírat dovolenou a neodevzdávat pod tlakem texty, které nemají stoprocentní kvalitu. 

Těkavost a roztříštěná pozornost charakterizuje současný akademický život,“ hodnotí Berg a Seeber situaci na univerzitách a naráží tím na kvanta publikovaných článků. Dotýkají se tak i online konzultací a webinářů, díky kterým už ani do školy nemusíte chodit. Jejich představa o budoucnosti ale není tak temná, jak by se mohlo zdát. Samy odmítají, že by školství bylo v krizi. V pomalém hnutí vidí naději, že pomůže na vysoké školy vrátit komunitní život a družnost.

Více na stránkách Českého rozhlasu.

Kategorie: Obecné

Zanechat odpověď