Pohledem UPS ZDE.

Předchozí měsíční souhrn ZDE.

Kategorie: Obecné, Obecné

3 komentářů.

 1. Josef Soukal napsal:

  Zdeněk Sotolář aktuálně ke kariérnímu řádu:

  Vážené poslankyně, vážení poslanci,

  chtěl bych Vás požádat, abyste nepodlehli manipulacím, které se kolem tzv. kariérního řádu v posledních dnech objevují.
  Především ještě nikdo nedokázal, v čem organizátoři petice o tzv. kariérním řádu lžou a v čem manipulují: ne však v obecných frázích, ale v konkrétních bodech. Neudělal to zatím ani ministr Štech, ani poradce Pavlík. Požádejte je prosím a jasné vysvětlení.
  Naopak nedávné shrnutí MŠMT vytrhuje z kontextu tzv. kariérního řádu jen třešničky v podobě příplatků, ale opomíjí to podstatné: Jak obhájit nicotnou perspektivu kariérních stupňů a byrokracii spojenou s atestacemi, s vedení portfolia a s dokazováním formálních indikátorů standardu učitele? Mimochodem tento důležitý dokument ministerstvo školství nedokázalo dopracovat a sněmovně předložit. Takový kariérní řád je pouhý polotovar.
  Otázka, kde bylo těch 20 000 signatářů petice proti tzv. kariérnímu řádu, je zcela nesmyslná. Kdyby MŠMT skutečně se širokou učitelskou veřejností diskutovalo, nemuselo k takové petici dojít. MŠMT se nejraději opírá o učitelské asociace, které nikoho nezastupují. Stačí si najít jejich weby a pátrat po jejich členské základně.
  Naopak Učitelské profesní sdružení – byť malý neformální spolek stovky učících učitelů – proti tzv. kariérnímu řádu veřejně protestuje dva roky: ministryně Valachová obdržela dva otevřené dopisy, UPS nabízelo ministerstvu spolupráci, představitelé UPS vystoupili s kritikou v médiích. Proč se tedy dnes někdo chce tvářit, že všechno probíhalo hladce?
  Tzv. kariérní řád v této podobě je zbytečný a může navíc komplikovat práci učitelům, kteří chtějí věnovat čas žákům a ne papírům. Jsem velice rád, že řada poslanců začíná o tomto kariérním řádu uvažovat ne pouze jako o jakémsi politickém zadání, ale zcela věcně.

  Zdeněk Sotolář
  – učící učitel, člen Výkonné rady UPS, jeden ze signatářů petice proti kariérnímu řádu

  Publikováno na FB.

Zanechat odpověď