Počínaje 26. 3. 2017 měníme koncepci příspěvku: Nebudeme ho opakovaně vracet na hlavní stránku – na jednotlivé akce či počiny budeme upozorňovat formou komentářů.

Doplnění 9. 11. 2021:

Pozvánka na panelovou diskusi Dynamické zvraty v životě jednoho českého vzdělance připravenou Společností Ferdinanda Čenského.

Fedinand Čenský

13. 2. 

Ústav pro jazyk český AV

Vyšel slovník podkrkonošského nářečí

Ústav pro českou literaturu AV

Přednáška Petra Janečka „Protektorátní městský folklor mezi textem a kontextem“

31. ledna 2016

Přednáška Xaviera Galmiche „Dílo Jakuba Demla a hledání infrazvuku v poetikách 20. století“

26. ledna 2017

Vyšlo tematické číslo České literatury „Samizdat“ 

19. 1. 2017

Znovu upozorňujeme

na Literární soutěž pro žáky a středoškoláky: Prostorem a časem 1. světové války

Ústav pro jazyk český AV

Vychází Slovník afixů užívaných v češtině

Začíná vycházet Akademický slovník současné češtiny

20. 12.

Ústav pro českou literaturu AV

Přednáška na téma Anna Livia Plurabella česká

V úterý 10. ledna 2017 od 15:00 v zasedacím sále ÚČL AV ČR pronese Václav Paris (CUNY) přednášku na téma „Anna Livia Plurabella česká“.

Přednáška o české spirituální poezii: Jiří Zízler: Mezi nebem a zemí

26. ledna 2016

Katechetická sekce České biskupské konference

Seminář pro učitele SŠ na téma Bible v literatuře. Pozvánka.

26. ledna 2016 

13. 12..

Národní institut pro další vzdělávání

Prázdninová škola češtiny – soubor materiálů pro výuku žáků-cizinců

9. 12.

Ústav pro jazyk český AV

Konference: Etymologické symposion Brno 2017

Ústav pro českou literaturu AV

Česká literatura 2016: první bilance – TEZE ZVEŘEJNĚNY

3. 12.

Časopis Naše řeč

Konference 100 let Naší řeči

ke 100 letům existence lingvistického časopisu Naše řeč, 9.–11. ledna 2017

Sdružení Zlatá Bonaventura vyhlašuje literární soutěž

na téma „připadal jsem si jako cizinec, který do onoho města zajel poprvé“
(Josef Straka: Kostel v mlze)

30. 11.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Pedagogická knihovna J. A. Komenského, Národní institut pro další vzdělávání ve spolupráci s Asociací češtinářů

Literární soutěž pro žáky a středoškoláky: Prostorem a časem 1. světové války

Ústav pro českou literaturu AV

Česká literatura 2016: první bilance

6. 12. od 17:00 se v přednáškovém sále ÚČL AV ČR uskuteční veřejná diskuse Česká literatura 2016: první bilance. Teze o literárních událostech posledních dvanácti měsíců přednesou Iva Málková a Kryštof Špidla. Diskutovat s nimi budou Karel Piorecký, Aleš Merenus a přítomné publikum. Moderuje Pavel Janáček.

FF UK

Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích

Komentovaná antologie textů

Dneškem (25. 11. 2016) zahajujeme publikování aktuálních informací o akcích a počinech souvisejících s odbornou bohemistikou a bohemistickými aktivitami institucí, škol, knihoven, sdružení, nakladatelů atd. Příspěvek budeme pravidelně aktualizovat. Možnost zveřejňovat u nás informace je otevřená všem seriozním 

25. 11.

ÚČL AV

Pozvánka na Den s českou knižnicí a IX. textologické kolokvium na téma Česká knižnice

V úterý 29. 11. 2016 od 13:30 proběhne v přednáškovém sále ÚČL Den s českou knižnicí, slavnostní představení právě dokončeného ročníku edice Česká knižnice 2016. V 15:30 následuje IX. textologické kolokvium na téma Česká knižnice.

Na Den s českou knižnicí vás srdečně zvou Nadační fond Česká knižnice, Ústav pro českou literaturu AV ČR a nakladatelství Host.

ÚJČ AV

Slovníky a jejich uživatelé: lexikografický workshop

Ve dnech 29.–30. 11. 2016 se bude konat workshop Akademický slovník současné češtiny a software pro jeho tvorbu aneb Slovníky a jejich uživatelé v 21. století. Účastníci se budou moci seznámit s dosavadními výsledky práce na novém výkladovém lexikonu češtiny i s problematikou tvorby slovníků dalších, a to jak všeobecných (slovenského a slovinského), tak speciálních (nářečního, překladového, frekvenčního). Představen bude také software pro psaní slovníků Alexis, od roku 2017 volně dostupný.

271 komentářů.

  1. Josef Soukal napsal:

    Aktuálně – po dohodě s J. Malindou z Magazínu DNES přetiskuji jeho příspěvek adresovaný češtinářům, ale i učitelům dalších aprobací:
    Dobrý den, jsem reportér Magazínu DNES, kde píšu i o společenských fenoménech. Právě chystám obsáhlé téma o úpadku vyjadřovacích schopností nejmladší generace žáků a studentů. Že k takovému trendu dochází, je jen má hypotéza. Možná si to jen namlouvám? Žádné relevantní výzkumy k tomu neexistují, bohužel. Proto jsou pro mě mimořádně cenné postřehy lidí z praxe, z terénu. A proto bych vás rád požádal o spolupráci, o názor. Za odpověď na jakoukoliv z následujících otázek (i za jakýkoliv věcný postřeh navíc) vám budu vděčný.
    1.) Pozorujete u žáků a studentů úpadek vyjadřovacích schopností? Ať písemných nebo ústních? Dalo by se to ilustrovat na konkrétních příkladech z praxe?
    2.) Co všechno může být příčinou úpadku vyjadřovacích schopností? Je za tím pouze vliv moderních způsobů komunikace? Nebo to má i jiné příčiny? Nechybují v něčem i vyučující a školy?
    3.) Je případný úpadek vyjadřovacích schopností reálný problém? Má nebo bude to mít nějaký vliv na naši společnost? Nebo to nestojí za zřetel?
    Podněty k tématu můžu tzv. „nabírat“ do čtvrtečního rána. Pak už musím téma zkompletovat. Pokud by měl někdo z přispěvatelů zájem vidět výsledek před otištěním, rád mu ho pošlu.
    S přátelským pozdravem Jan Malinda Magazín DNES

  2. Josef Soukal napsal:

    VÍCELETÁ GYMNÁZIA – RODIČŮM:

    Projděte si testy Cermatu (popř. katalogy požadavků) a řiďte se při přípravě jimi, ať se děti zbytečně nezabývají věcmi, které se budou učit až v dalších letech. Příprava na testy od nejrůznějších agentur apod. nemusí být v tomhle ohledu seriózní.
    Prosím sdílejte či přepošlete těm, jež by toto doporučení mohlo zajímat. V posledních dnech coby češtinář odpovídám na dotazy, jež jsou až neuvěřitelné.

    https://prijimacky.cermat.cz/

  3. Josef Soukal napsal:

    Pozvánka:

    Franco Moretti po dvaceti letech v Praze

    Italský literární vědec Franco Moretti prosloví 28. února od deseti hodin v sídle Akademie věd přednášku na téma Simulace dramatických sítí. Emeritní profesor Stanfordovy univerzity se vrací do Prahy po dlouhých dvaceti letech na pozvání České literární bibliografie (Ústav pro českou literaturu AV ČR) a časopisu pro performativní umění a umělecký výzkum ArteActa (Akademie múzických umění v Praze).

    Odkaz na Facebook: https://www.facebook.com/events/605145260320109/

    V případě Vašeho zájmu nás neváhejte kontaktovat.

    Kontakty:

    ÚČL

    Olga Sedílková: sedilkova@ucl.cas.cz, 734 188 005

Zanechat odpověď