Přejeme všem našim kolegům-středoškolským učitelům co nejpříjemnější prožití prázdnin, načerpání sil pro nové výzvy a nám češtinářům do budoucna konečně maturitu, za kterou se nebude muset zkoušející stydět – neboť tato zkouška je dnes pořád ještě nastavena tak, že maturitou de facto není.

V příštím školním a akademickém roce  hodlá ASČ oslovit zejména češtináře na základních školách a prozkoumat možnosti eventuální spolupráce; zároveň s tím oslovíme i didaktiky na školách vysokých – zde zejména s otázkou, zda by byli ochotni akceptovat státní maturitu z českého jazyka a literatury v podobě, v jaké ji navrhuje ASČ, tedy s návratem nadstandardu,  centrálního hodnocení maturitních slohů a s nahráváním ústní  části na audiomédium. Akceptovat v tom smyslu, že by byli ochotni uznat ji jako ekvivalent či alespoň součást přijímacího řízení.

Zároveň začneme zpřístupňovat pomocné didaktické materiály členům ASČ, jako odpověď na otázku, proč – mimo jiné – je užitečné stát se členem naší asociace.

Za necelé dva roky existence se nám zcela nesporně podařilo vejít ve veřejnou známost, ovlivnit pozitivně dění ve středoškolské češtinářské obci, výrazně vystupovat v médiích, získat konečně zastoupení v maturitním kulatém stolu MŠMT; účastňujeme se diskusí na edukačních fórech a dáváme jasně najevo, že výuku češtiny i maturitu z ní si nejlépe ošetří češtináři sami, nepotřebujíce k tomu povýšených královských rad matematiků a údajných expertů na střední vzdělávání, z nichž se tak často vyklubou nedostudovaní novináři nebo lidé, kteří v životě nestáli před tabulí s křídou v ruce.

Protože jsme v prvních dvou letech existence vrhli všechny naše síly především na řešení nejpalčivější problematiky, totiž maturity, pro rozpracování dalších zmíněných úkolů již nezbylo tolik času (i když první užitečné kontakty s vysokoškolskými didaktiky češtiny předseda asociace již navázal a i když některé didaktické materiály již na našem webu visí). Napravíme to.

V září se těšíme zpět do škol a na (slušná) diskusní fóra. Do té doby si ale všichni užijme zasloužené krásné prázdniny.

Jiří Kostečka

Jeden komentář.

  1. Petr Kuba napsal:

    Přeji všem kolegům prázdniny plné zábavy, ať už je trávíte s rodinou, na horách, v Karibiku či na maltě a v písku 🙂

Zanechat odpověď