Aktualizace 30. 8. 2016 – dopis paní A. Šabatové, veřejné ochránkyně práv, členům Učitelského profesního sdružení

„Znáte slovo prank? Termínem prank označujeme žert, šprým, zpravidla situaci, ve které vybranou oběť něčím vytočíme, situaci zachytíme mobilním telefonem a nahrajeme na internet. Terčem pranků se stávají jednotlivci, ale také skupiny obětí, které se – zpravidla neúmyslně stávají oběťmi více či méně krutých žertíčků. Jedno z českých rádii se rozhodlo motivovat žáky základních a středních škol k tomu, aby natáčeli pranky zaměřené na své učitele a výsledná videa nahrávali na YouTube a sdíleli na Facebooku. A co za to? Možnost vyhrát ,Fajn lyžák za 750 000´.

(…)

Je jasné, že velké množství učitelů, kteří se do pranků zapojili, tak učinili zcela dobrovolně.
Rozumím, že chtěli dětem pomoci v soutěži vyhrát, zároveň však dali ostatním divákům signál, že natáčení videí ponižujících či vytáčejících učitele je normální, společensky tolerovatelné chování. A posunuli tak “normalitu” zase o kus dál.

Stejně tak vyslali prostřednictvím sociálních sítí a rádia signál, že se takto můžeme vůči učitelům chovat – že je můžeme strašit, děsit, šokovat a… aby byla legrace – polévat vodou.“

Kamil Kopecký v článku Vytočte svého učitele – natočte jeho reakci a vyhrajete Fajn lyžák za 750 000. A říkejme tomu třeba prank publikovaném na E-bezpečí.cz.

 

Článek doplňujeme o stanovisko Učitelského profesního sdružení:

„Jedno z českých rádií se rozhodlo motivovat žáky základních a středních škol k tomu, aby natáčeli pranky zaměřené na své učitele a výsledná videa nahrávali na YouTube a sdíleli na Facebooku. A co za to? Možnost vyhrát “Fajn lyžák za 750 000”.“ (http://www.ceskaskola.cz/2016/03/kamil-kopecky-vytocte-sveho-ucitele.html)

Přesně tady se hloupost proměnila v cynismus a ve světle nedávných tragických událostí dokonce v hyenismus. Učitelské profesní sdružení se zásadně ohrazuje proti takovým aktivitám.  Odmítáme připustit, aby ve slušné společnosti taková výzva mohla nejen vzniknout, ale aby mohla být bez povšimnutí šířena.

Vyzýváme ministryni školství ČR Kateřinu Valachovou, vyzýváme veřejnou ochránkyni práv ČR Annu Šabatovou, vyzýváme Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, vyzýváme všechny, kdo ještě umí odlišit neškodnou hloupost od nebezpečného cynismu, aby společně s námi pranky na učitele za odměnu zásadně odmítli.

Učitelské profesní sdružení

 

Odpověď veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové.

Kategorie: Obecné

10 komentářů.

  1. Josef Soukal napsal:

    Kamil Kopecký: Mediální gramotnost Čechů je tristní aneb Hoax o českém školství http://www.pedagogicke.info/2017/04/kamil-kopecky-medialni-gramotnost-cechu.html

Zanechat odpověď