K žáčkovské diskusi přetiskujeme jednu z čerstvých reakcí. Současně doplňujeme komentář k původnímu příspěvku.

„Nejbystřejší mozky našich časů se pustily do rozboru básničky určené mentalitě šestiletého dítěte. Nejdříve na sociálních sítích a pak i ve zbytkových médiích probíhá už asi měsíc analytická disputace nad několika prostými verši Jiřího Žáčka. Starého rutinéra, jemuž lze vytknout různé věci, ale nikoli to, že by neuměl dát dohromady pár rýmů.

O literární estetiku tu ovšem samozřejmě nejde. Jedná se o jiné a důležitější věci, o revoluční přeměnu světa a temné biologické pudy. To spolu většinou souvisí.

Ona báseň je zdánlivě prostá. Začíná otázkou: „K čemu jsou holky na světě?“ Takto položený problém jistě svádí k různým odpovědím. Holky (tedy jaksi potenciální ženy) mohou být opravdu k mnoha věcem. Člověka hned napadne, že třeba k letům do vesmíru, ke štěpení jádra nebo na práci v kamenolomu. Tyto možnosti byly ostatně v minulých slabikářích hojně zdůrazňované a doporučované, ale nelze říct, že by to vedlo k ideálnímu stavu genderové rovnosti.

Autorovi tohoto článku je bližší představa, že nemusí být k ničemu. Mohou se jen tak válet a vypouštět dým z cigarety do peřin… (…)“

Více ZDE.

Kategorie: Obecné, Žáček Jiří

2 komentářů.

  1. Já osobně tvrdím, že ženy mají být s muži rovnoprávné, nikoliv však rovnocenné. Nejde ani tak o stránku etickou, ale o právní stránku rodinných vztahů. Muži by dle mého názoru měli být u soudů, pokud jde o občanskoprávní spory týkajající se rodiny, mírně zvýhodňováni. Co se týče základní vojenské služby, zavedl bych ji samozřejmě i pro ženy, nýbrž kratší. Ženy by přinejmenším v armádě neměly (nikoliv však nesměly) mít vysoké funkce, důvodem ZVS pro ženy je, aby byly schopny a uměly zacházet se zbraněmi. Účelem ZVS u mužů by krom obrany státu a vojenských operací v zahraničí bylo také reprezentování státu.

  2. Jaroslava Indrová napsal:

    Souhlasím, holky, stejně jako kluci mohou být na bzum,ale taky z nich může něco skvělého vyrůst. Myslím si, že to tak docela od Žáčkovy básničky odvislé nebude, spíš v tom budou mít prsty rodiče a nemalou měrou i škola, která nebude dělat z komára velblouda.

Zanechat odpověď