Z blogu na webu tchibobolog.cz:

Písmo i papír jsou s námi, lidmi, už několik tisíc let. Psaní rukou zatím nevytlačily ani moderní technologické vynálezy a doufám, že se to ani v budoucnu nestane. Jestli také patříte ke „kmeni ručního psaní“, věřte, že psaní rukou není ani v době mobilů, tabletů a lehkých notebooků, které si můžeme vzít s sebou do kabelky, rozhodně žádným nostalgickým rozmarem.

Fakt, že je psaní rukou lidem velmi prospěšné, potvrzují i různé výzkumy.

Upozorním např. na průzkum, do kterého Pam A. Mueller a Daniel M. Oppenheimer zapojili studentky a studenty, kteří si ve škole při přednáškách zapisují rukou a do laptopu. Ti, kteří psali ručně, si toho více zapamatovali a pochopili, než jejich laptopoví kolegové.

Psaní rukou má totiž na paměť a učení pozitivní vliv, což ukázali i neurovědci, kteří zkoumají fungování mozku. Ruka a mozek jsou propojené a při psaní rukou se v mozku aktivují ta správná centra pro snazší zapamatování.

Jeden komentář.

  1. Ad tužka a mozek: věřím, že tohle propojení má svůj význam, ale:
    – ruka odvyknutá tužce se při psaní vzpouzí, a zaměstnává mozek něčím vedlejším, totiž snahou, by se to pak dalo přečíst,
    – na paměť působí dost dalších faktorů, a dle mého odhadu ještě výrazněji, než absence ruční motoriky; zejména fakt, že dnešní děti málo čtou, což ruční psaní jistě vynahradit nemůže.

Zanechat odpověď