Z článku Kláry Elšíkové pro Aktualne.cz:

Podle literárního vědce Jiřího Trávníčka z nás pravidelné čtení dělá sebevědomé a samostatné bytosti, které sebou nenechají jen tak manipulovat. Přečtěte si, jaké další benefity má čtení knih, a podívejte se do galerie na 11 oceněných českých knihoven, které pro své návštěvníky dělají i něco víc než jen půjčování knížek.

Výzkumy ukazují, že děti, kterým rodiče v předškolním věku čtou, mají větší šanci, že jim bude čtení knih blízké. „Souvisí to s tím, že když rodiče dětem předčítají, připravují je tak i na nástup do školy, kde se začnou učit číst. Šestileté děti, kterým se doma nepředčítalo, pak mohou zažít silný náraz a kvůli tomu mohou na čtení zanevřít po celý další život. Rodina může dítěti práh čtení snížit a tím mu i vštípit, že čtení není jen povinnost, ale i něco samozřejmého, ba i radost,“ vysvětluje literární vědec Jiří Trávníček.

Ve společném čtení rodičů a dětí vidí také další benefity: „Rodiče dávají dětem svou blízkost, jedná se o sociální aktivitu. Jsou pro dítě klíčníkem, otevírají svět písmen, který je pro ně ještě zavřený,“ dodává. (…)

Další články na téma čtenářství viz zde.

Kategorie: Čtenářství

Zanechat odpověď