Knihovna Romafuturismo

Knihovna romské literatury zaměřující se na emancipaci diskriminovaných etnik a kultur. Kolekce postupně shromažďovaných děl romských autorů knih vzniká díky iniciativě Ladislavy Gažiové, která jejich výběr konzultuje s romisty i aktivisty. Naším hlavním zájmem je sbírka evropských autorů, ale plánujeme i přesahy do mimoevropských zemí.

Rádi bychom k tomu připojili i knihy na téma romské kultury, emancipace a postkoloniálního myšlení, aplikovatelných na problematiku situace Romů.

Knihovnu vnímáme také jako platformu pro setkávání se nad kulturními a politickými tématy, prezentaci autorů a romských osobností, ad. Primárním cílem knihovny je zapojení romských komunit, které by se měly stát hlavním aktérem v diskusi.

Ze stránek umělecké iniciativy Tranzit, jež vznik knihovny zajistila.

Reportáž Českého rozhlasu

Kategorie: Články, Čtenářství

2 komentářů.

  1. Josef Soukal napsal:

    „Proto vítám umělce, jako je Martin Zet, Oto Hudec a další, kteří nahlížejí na historii z kritického úhlu a snaží se její nesmazatelnou stopu přenést do umění,“ říká Horváthová Duždová, jež se na výstavě podílela nejen kurátorsky, ale společně s Tamarou Moyzes i autorsky. „Rozhodly jsme se intervenovat do kapitoly známé pohádky Josefa Lady o Mikešovi s cílem poukázat na možné negativní dopady děl, která jsou považována za součást národního kulturního bohatství, přitom obsahují stereotypy,“ vysvětluje a dodává, že přepsaná pohádka „Mifeš ukraden“ pracuje také se zažitým předsudkem, ovšem na rozdíl od původního textu, kdy Lada popisuje, že „cikáni ublížili kocourkovi“, používá stereotypní představu zcela záměrně.

    „Ladova pohádka je krásná, v dětství jsem ji četla nesčetněkrát, ale měli bychom vědět, že někomu může ublížit. Když si představíme, jak musí být romskému dítěti, když se ve škole před celou třídou čte: ‚Milé děti, ti lidé byli cikáni,‘ navíc může takový stereotyp u některých dětí způsobit, že si budou myslet, že všichni Romové kradou nebo ubližují zvířatům,“ zdůrazňuje s tím, že známá česká pohádka ve své přepsané podobě končí větou, že ‚každá mince má dvě strany‘. Podle umělkyně věta čtenáře vybízí, aby si vytvořil svůj vlastní názor.

    https://www.hatefree.cz/clanky/romska-umelkyne-zpracovava-intimni-temata-i-stereotypy-ceskych-pohadek-aktualne-pise-knihu-pro-deti?fbclid=IwAR2uinQ8wAWAChTmm-NcXvTasOIl0SXAN36mYf1eBAM8KHFoAXJRmCA9mBU

Zanechat odpověď