Dotaz:
Moje kamarádka otevírá kosmetický salon, který sídlí u místního zámku. Jako název si zvolila Salon u zámku.
Jsou první písmena v názvu správné? Je možné si název, včetně prvních písmen zvolit dle toho, jak kdo chce?
Paní M. V.

Odpověď ASČ:
Odpověď na tento dotaz by tazatelka nalezla v normativní Internetové jazykové příručce, která řeší 95 % běžných jazykových jevů. V tomto případě viz odkaz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=187, odst. 5:
„Velké písmeno se píše u slova palác, dům tehdy, pokud je daná stavba zároveň vlastním jménem kulturní instituce, např. dům U Černé Matky boží/Boží = název stavby, Dům U Černé Matky boží/Boží = název galerie, která se v uvedeném domě nachází.“
V dotazovaném případě by se analogicky mělo psát Salon U Zámku. Protože však nemáme jazykový zákon, který by direktivně pravopis nařizoval, může si v podobných případech zakladatel firmy zvolit pravopis, který mu vyhovuje. Příručky jako Slovník spisovné češtiny, Pravidla českého pravopisu či Internetová jazyková příručka jsou toliko normativní, nikoli kodifikační.

PhDr. Jiří Kostečka, Ph.D.
ASČ

2 komentářů.

 1. Jiří Kostečka napsal:

  Děkuji přispěvateli za komentář a názor.

  V minulosti jsem se nejednou vyjádřil v tom smyslu, že pravidla psaní velkých písmen – jakkoli v nich není až takový chaos, jak je veřejnost péčí novinářů přesvědčena – potřebují zjednodušit a zpřehlednit.

  Plně chápu námitku pana Tobiáška, ale jeho analogie s divadlem pokulhává stejně jako ta moje s domem. Divadlo přece taky není vždy jen místnost, nýbrž celá stavba (třebas přímo dům). Je sice pravda, že salon mohu mít v domě jako jednu z jeho místností, ovšem malé divadlo rovněž; a naopak i salon může být stejně jako dům či tzv. velké divadlo samostatnou kamennou stavbou.

  IJP uvádí spojení „lékárna U Madony“ – ale již neřeší, jak psát případ, kdy se celá taková „instituce“ oficiálně jmenuje Lékárna u?/U? Madony. A analogicky: máme psát „kadeřnictví U Simony“? A proč ne „Kadeřnictví u/U Simony“, když si ho zakladatelka takto zanese do úřední dokumentace jako oficiální název své firmy?

  Do naší poradny dorazil dotaz na tento konkrétní jev již několikrát; bylo by vhodné, kdyby se k němu vyjádřil přímo ÚJČ AV.

  Vůbec se dost často stává, že nám přijde dotaz na jev, který ani SSČ, ani PČP, ani IJP neřeší explicitně, tj. neuvádí po výkladu příklad, jenž je nikoli jen analogický, nýbrž jevově přímo identický. Názvy firem, v nichž se vyskytuje předložka, je jedním z takových dotazů.
  Samozřejmě pokud je do jména firmy přenesen název ulice, je věc jasná (a děkuji přispěvateli, že tento případ uvedl).

  Čím víc se rozkolísává jedno pravidlo, tím větší nejistota panuje u uživatelů. Když se u některých jevů zavedlo psaní předložek s velkým písmenem a psaní následujícího – i obecného – podstatného jména s velkým písmenem, byl to dobrý krok; psaní předložky s malým písmenem u měst a obcí (např. Ústí nad Labem) si přitom lze dobře pamatovat. Ovšem pozor: pokud se začne lišit psaní domů od psaní salonů, či se liší psaní divadel od psaní domů, je zaděláno na pravopisný problém.

  PČP a IJP taxativně vymezují psaní ulic, náměstí, mostů, sadů, zahrad, kolonád, alejí, ale ptám se: co má věcně společného třeba most se sady??

 2. Antonín Tobiášek napsal:

  Nesouhlasím. Salon není stavba, není to totéž, co dům. Firmu „Salon u zámku“ si můžete vybudovat v obýváku v paneláku vedle zámku. Můžete mit jen sídlo firmy a „Salon…“ provozovat podomně, chodit poskytovat službu do nemocnic či firem stejně, jako chodíte vyučovat angličtinu či marketing. Postupoval bych analogicky jako u názvu divadelní instituce, což je také firma. „Divadlo bez zábradlí“, „Salon u zámku“.
  http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=188#nadpis22
  8.3.d
  Předložkové spojení neobsahuje vlastní jméno, a proto by se předložka i výraz po ní následující měly psát s malým písmenem: Divadlo bez zábradlí, Divadlo u hasičů, Divadlo na prádle, Divadlo za plotem, Divadlo v suterénu, Divadlo na voru atp.

  Jiné by to mohlo být, kdyby se firma (salon) jmenovala „U Zámku“ nebo kdyby Salon/salon sídlil v ulici U Zámku.

  http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=Sal%C3%B3n
  ASCS
  salon, -u m
  1. společenská MÍSTNOST k přijímání hostů ap.
  2. (zvl. dř.) MÍSTNOST schůzek umělců, vědců ap.: literární s.
  3. výstava uměl. předmětů, automobilů aj.; MÍSTNOST, místnosti pro ni: výtvarný s.; automobilový s.
  4. PROVOZOVACÍ MÍSTNOST, DÍLNA, ATELIÉR NĚKT. ŘEMESEL: krejčovský, kadeřnický, módní s.;
  salonový příd.

Zanechat odpověď