Již takřka dvě stě básní a průvodních textů najdeme ve volné knihovničce, kterou na své facebookové stránce publikuje František V. Ryčl, hodonínský učitel, překladatel a publicista. Výběr autorů je dán jednak osobním čtenářským zájmem, jednak prakticky – aktuálním životním výročím.

Šantány a bary

Jo šantány a bary
A místa kde se žal
Schovává do almary
Jo tam jsem bejval král
A tam se vrátím zase
A budu zpívat song
O zatraceným čase
Kdy jsem býval stále plonk
A přesto jsem byl šťasten
Tak jako zralej klas
Jo snad se vrátí zase ten
Krásně ztracenej čas

Tak pojďme spolu hledat
Ten lokál ještě dnes
Kam chodívaj si sedat
Ti co potřebujou džez
Tak pojďme spolu hledat
Zapomenutej čas
A lokál kam chodívaj
Sedat si všichni co
Potřebujou nás
Až jednou najdem šantán
S prázdným pódiem
Tam buďto zůstaneme
Anebo se zabijem

(Kolik očí má den, 1987)

Před 86 lety se narodil Jiří Suchý, básník, který se nerecituje, který se zpívá. Básník, který mě provází po celý život. Ve školce jsem recitoval Hrubína a pak si zpíval o tom, jak potkal potkan potkana pod kamenem. Ve škole jsem ponuře recitoval Polednici Erbenovu a po škole se chechtal Polednici Suchého. Na stejné frekvenci mi zněly Yesterday a Pramínek vlasů. Suchý mě naučil nová slova: šántán a tingltangl. Suchý mě naučil, že trocha poezie nikoho nezabije. A že malé věci se neřeší kladivem, ale ruky mávnutím. Především ale to, že neexistují slova malá a velká, zbytečná a užitečná. Jsou jen slova, která se trefí, a slova, která praští vedle. Slova, která září, a slova, která žvaní. Tam, kde já se brodím kalným žvástem, Jiří Suchý duhově září. Ať se mu to ještě dlouho daří.

František V. Ryčl

Jeden z novějších textů Jiřího Suchého

Dvakrát Jiří Suchý

Kategorie: Suchý Jiří

2 komentářů.

  1. Josef Soukal napsal:

    Podobně krásná, a zároveň trochu děsivá je skutečnost, že jste byl zařazen mezi povinnou četbu. Váš Tulipán ve školních čítankách vystřídal vyprávění o rodné světničce Klementa Gottwalda.

    Ano. Tehdy se dostali na významnější posty v ministerstvu školství lidé našimi písničkami odchovaní, a ti na mě začali apelovat, abych složil něco, co by mohli použít pro mou záchranu a pro záchranu Semaforu jako argument. Mělť jsem v té době totiž na kahánku. Představa, že bych napsal text proti Bundeswehru či proti tehdejšímu prezidentu Eisenhowerovi, nepřipadala v úvahu, a tak jsem si zvolil téma „mír“, kterým se strana a vláda neustále oháněla. Říkalo se tomu „boj za mír“. A napsal jsem Tulipán. A mí zastánci toho okamžitě využili a posléze se dostala ta píseň i do čítanek, což posílilo mou nahnutou pozici.
    Zdroj: https://www.denik.cz/divadlo/jiri-suchy-neprizen-osudu-povazuju-za-neco-co-patri-k-zivotu-20180317.html?cast=1#kapitola

Zanechat odpověď