Spisovatel Marek Toman uvádí v Salonu Práva nové – nebo spíše dosud opomíjené – skutečnosti, které se vztahují k odbojáři Jaroslavu Klecanovi, kterého Fučík v reportáži vykreslil jako zrádce. V článku se mj. píše:

Kde je hrdina, musí být i zrádce. To věděl novinář Julius Fučík, když psal svou Reportáž, psanou na oprátce. Svůj vězeňský příběh zaznamenaný na kouscích papíru v cele, odbojářskou baladu z druhé světové války, vyprávění o vině a trestu, ideovou píseň o charakteru a selhání. Knihu, kterou znal v druhé půli 20. století v Československu každý. A kterou v mladších generacích dnes nezná v podstatě nikdo.

Fučík do role hrdiny obsadil sám sebe. Místo zrádce pak vyhradil spolubojovníkovi z odboje Jaroslavu Klecanovi. A vylíčil ho v těch nejodpudivějších barvách. I Fučíkovy portréty gestapáků se vyznačují určitým porozuměním, nebo spíš nadhledem. Zato Mirek (v knize Klecan vystupuje pod odbojářským jménem), to je člověk zmítaný strachem z fyzického utrpení, který zrazuje své přátele.

Neznámá korespondence Jaroslava Klecana, objevená teď ve Španělsku, jej ale vykresluje zcela jinak. Stejně jako dosud neznámé archivní dokumenty. A také zásadní studie archiváře Davida Majtenyiho „Mirek“ z Reportáže, psané na oprátce z Časopisu Národního muzea.

Článek ZDE.

Tématu se Marek Toman věnoval v románu Oko žraloka, viz ZDE a ZDE.

K Reportáži viz ZDE, ZDE a ZDE.

Sborník Julek Fučík – věčně živý! ZDE a ZDE.

Kategorie: Fučík Julius

Jeden komentář.

 1. Josef Soukal napsal:

  PONDĚLÍ 22. LISTOPADU 2021 V 17:30
  Klecan z Reportáže a Odsunuté děti v naší Paměti
  Studio Paměť, Soukenická 29, Praha

  Zrádce, hrdina, spisovatel? – příběh lásky napříč desetiletími, překvapivá edice jedinečných dopisů a dokumentů, která pootáčí příběh Fučíkovy Reportáže, psané na oprátce, a rehabilituje jejího „negativního hrdinu“,
  a Odsunuté děti, současné komiksové zpracování pěti příběhů odsunutých dětí sudetských Němců, zachycených díky ochotě oslovených, žijících pamětníků, v podání pěti vynikajících kreslířů.
  Aneb představení dvou nových knih.
  Knihu Zrádce, hrdina, spisovatel? vydalo nakl. Novela bohemica, spoluautor David Majtenyi.
  Knihu Odsunuté děti vydala nadace Post Bellum, spoluautor a iniciátor Jan Blažek, ilustrovali Jindřich Janíček, Jakub Bachorík, Františka Loubat, Magdalena Rutová a Stanislav Setinský.
  V obou případech uvidíte jedinečné vizuální materiály (nikdy neviděné fotografie a dopisy, sestřih z natočených rozhovorů s odsunutými dětmi) a vyslechnete si příběhy o objevném literárním a historickém pátrání. Knihy budou k mání za cenu sníženou o knihkupeckou marži.
  https://www.facebook.com/events/2691004264540139?active_tab=about

Zanechat odpověď