Neuvěřitelná aféra se rozhořela ohledně údajného vysílání pornografie ve veřejnoprávním rozhlase. Neuvěřitelná tím, že se vůbec někdo pokusil škrtnout zápalkou a rozdmýchává oheň. Je útok některých rozhlasových radních na Český rozhlas jen výrazem zákulisních snah o změny třeba na manažerských postech, nebo předzvěstí časů, na které jsme už zapomněli? Bude v Česku ohrožena svoboda slova?

Z otevřeného dopisu překladatelky Michaly Markové Radě Českého rozhlasu:

„Ráda bych podotkla, že je poněkud pozdě se proti, jak říká pan radní Kňourek, „prasečinám“ v literatuře bouřit: erotika a sex jsou součástí moderní literatury už velmi, velmi dlouho, a to samozřejmě i pokud jde o erotiku homosexuální. Vrtá mi hlavou, zda některý z členů rady četl celý román či se dodatečně seznámil alespoň s jeho částí, nebo zda se rada nechala šokovat jen a jen onou jedinou větou v uváděném krátkém úryvku. V každém případě Vám, vážené dámy a pánové, Linii krásy ke čtení vřele doporučuji, je to strhující dílo – a následující Cizí dítě je také mimořádně krásný a mistrně napsaný text.

Na závěr vyjádřím před dalším jednáním Rady Českého rozhlasu svou velkou naději, že se snad nevracíme k dávným dobám, kdy byly knihy a jejich autoři stavěni před soud pro morální pochybenost. Stejně tak věřím, že ti, kdo mají posuzovat, co patří a nepatří do veřejnoprávního kulturního prostoru, vždy budou vzdělaní, kultivovaní, kompetentní a nepředpojatí lidé.“

K tématu viz texty komentář Martina Fendrycha, interview s Petrem Fischerem, ředitelem stanice Vltava, otevřený dopis Michaly Markové a vyjádření Jiřího Kamena, odpovědného redaktora ČRo.

Kategorie: Články

2 komentářů.

Zanechat odpověď