Dotaz:

Dobrý den, omlouvám se, že obtěžuji, ale prosím o pomoc. Syn přinesl ze základní školy tyto tři věty:  Slepice sedí na bidle. Františkovi shořelo jeho bydlo. Obě  B(IY)DLA spadla. Poradíte mi jaké i/y se píše v poslední větě?

Za odpověď děkuji.
paní  Š.

Odpověď ASČ:

Rozhodně neobtěžujete, vždyť jsme naši poradnu založili proto, abychom pomáhali.

V daném případě se jedná o dávno známý jev, o jednu z mnoha hříček, které čeština umožňuje. Sám ji znám v této variantě: Špaček seděl na bidle a liboval si, jaké má dobré bydlo. Pak přišla vichřice a špaček o obě bidla/bydla přišel.

Řešení je jednoduché, totiž žádné: takovou konstrukci je v našem mateřském jazyce možno vyslovit, nikoli však napsat – leda v podobě s lomítkem, jakou jsem naznačil. Pokud ji tedy zadá češtinář ve škole ne jako legrácku, leč jako vážně míněný domácí úkol, minul se pedagogickým rozumem. Netuším, a ani tušit nechci, která z obou možností v tomto případě platí.

Jiří Kostečka

Jeden komentář.

  1. Zpráfnáčetyn napsal:

    Jak již v textu bylo naznačeno, jediná správná varianta v psaném textu je s lomítkem. Nutno též podotknout, že jde o dvě zcela rozdílné věci, tudíž varianta s jednotným zápisem „i/y“ by tyto věci nechtěně slučovala. Což je pochopitelně nesmysl.

Zanechat odpověď