Dotaz:
Smím se zeptat, jestli je možné nepsat čárku před a ženy říkaly, kdybychom uvažovali o slučovacím poměru mezi Vv1 a Vv2? Dotazovaná věta zní: A jakmile přišly do města, stalo se, že se celé město kvůli nim pobouřilo, a ženy říkaly: „Co vás sem přivádí?“
Pan M. B.

Odpověď ASČ:
Děkujeme za zajímavý dotaz. Má dvě řešení:

1) Tazatel předpokládá, že obě věty, totiž /že/ se celé město kvůli nim pobouřilo a /že/ ženy říkaly jsou vedlejší v poměru slučovacím. To je opravdu možné; v takovém případě čárku před a ženy nepoložíme: A jakmile přišly do města, stalo se, že se celé město kvůli nim pobouřilo a ženy říkaly: „Co vás sem přivádí?“
2) Jenomže v autorově mysli mohlo jít i o něco jiného: věta ženy říkaly může být chápána i jako hlavní. Pak čteme souvětí A jakmile přišly do města, stalo se, že se celé město kvůli nim pobouřilo, a ženy říkaly (…) takto: A jakmile přišly do města, stalo se /něco, a to, že „se celé město kvůli nim pobouřilo“/, a /následně ženy/ říkaly: „Co vás sem přivádí?“  Zde autor napíše před a ženy čárku, protože podle pravidel takto oddělí i zprava větu vedlejší /že/ se celé město kvůli nim pobouřilo, vloženou mezi dvě věty hlavní. Ostatně čárka by byla v tomto případě opodstatněná i skutečností, že vztah mezi Vh1 (stalo se) a Vh2 (ženy říkaly) lze chápat i jako důsledkový, ale to je argument jaksi navíc.

V dotazovaném jevu nehraje napsání či nenapsání čárky nijak zásadní významotvornou roli. V řadě jiných případů však o významu souvětí čárka naopak rozhoduje: srov. souvětí Jiří řekl bratrovi, aby zbytečně nepanikařil, a vydal se hledat pomoc. – Jiří řekl bratrovi, aby zbytečně nepanikařil a vydal se hledat pomoc. V prvním případě se vydává na pomoc Jiří, ve druhém k tomu vyzývá svého bratra.

PhDr. Jiří Kostečka, Ph.D.
ASČ

Zanechat odpověď