Dotaz:

Mám otázku k větě Do kroužku chodí a na vystoupení se připravuje 12 dívek. Rád bych se zeptal, zda se jedná o zeugma: 12 dívek je nominativ, ale nelíbí se mi to spojení větných členů spojkou a. Je to z učebnice matematiky pro děti, kterou vydává zdarma jedna nezisková organizace. Rád bych, aby to bylo v pořádku.

Pan J. D.

Odpověď ASČ:

Spřežení různých vazeb (zeugma) je jev, kdy mluvčí či pisatel slova ve větě souřadně spojí, ačkoli každé z nich vyžaduje jinou vazbu či druh připojení, takže mluvnicky správné je pouze poslední spojení. Klasickými příklady jsou věty jako Ukončete nástup a výstup ze soupravy; Tajná služba věděla a svým způsobem napomohla teroristům v další akci; Superpočítač Deep Blue v jedinečném utkání jednou porazil, jednou prohrál a dvakrát remizoval s někdejším šachovým mistrem světa Garrim Kasparovem; Učitelé základních škol jsou přetížení, a tak často nesledují a nezabývají se tím, co žáky trápí. Za druh zeugmatu se považují i nevzhledná předložková spojení typu Byli bezstarostní před i po utkání.

To ale není dotazovaný případ. V souvětí  obě spojení (do kroužku chodí 12 dívek, na vystoupení se připravuje 12 dívek) vyžadují podmět v 1. pádě. A to je splněno. Souvětí je tedy stylizačně naprosto čisté.

Jiří Kostečka

2 komentářů.

 1. Anežka Poupětová napsal:

  Prosím o radu, mám odstranit zeugma z této věty: Chemické konzervanty prodlužují potravinám „pultový život“, tedy umožnují vzdorovat a působit proti mikroorganismum.
  Hledala jsem na Wiki ruzne na netu co presne odstranit mam a co zeugma je a nemuzu na to prijit.
  Prosím poradili by jste mi ?
  Děkuji a pekny den A.P.

  • Jiří Kostečka napsal:

   Dobrý den,
   zeugma to sice skutečně je, ale bohemisté začínají být vůči podobným vyjádřením v poslední době tolerantnější, zvlášť v textech nepatřících do tzv. vysokého stylu. Zde ovšem mám za to, že se jedná o text odbornějšího rázu, takže bych zeugma odstranit doporučil, např. takto:
   Chemické konzervanty prodlužují potravinám „pultový život“, tedy umožnují vzdorovat mikroorganismům a působit proti nim.
   Jiří Kostečka

Zanechat odpověď