Počínaje 26. 3. 2017 měníme koncepci příspěvku: Nebudeme ho opakovaně vracet na hlavní stránku – na jednotlivé akce či počiny budeme upozorňovat formou komentářů.

Doplnění 9. 11. 2021:

Pozvánka na panelovou diskusi Dynamické zvraty v životě jednoho českého vzdělance připravenou Společností Ferdinanda Čenského.

Fedinand Čenský

13. 2. 

Ústav pro jazyk český AV

Vyšel slovník podkrkonošského nářečí

Ústav pro českou literaturu AV

Přednáška Petra Janečka „Protektorátní městský folklor mezi textem a kontextem“

31. ledna 2016

Přednáška Xaviera Galmiche „Dílo Jakuba Demla a hledání infrazvuku v poetikách 20. století“

26. ledna 2017

Vyšlo tematické číslo České literatury „Samizdat“ 

19. 1. 2017

Znovu upozorňujeme

na Literární soutěž pro žáky a středoškoláky: Prostorem a časem 1. světové války

Ústav pro jazyk český AV

Vychází Slovník afixů užívaných v češtině

Začíná vycházet Akademický slovník současné češtiny

20. 12.

Ústav pro českou literaturu AV

Přednáška na téma Anna Livia Plurabella česká

V úterý 10. ledna 2017 od 15:00 v zasedacím sále ÚČL AV ČR pronese Václav Paris (CUNY) přednášku na téma „Anna Livia Plurabella česká“.

Přednáška o české spirituální poezii: Jiří Zízler: Mezi nebem a zemí

26. ledna 2016

Katechetická sekce České biskupské konference

Seminář pro učitele SŠ na téma Bible v literatuře. Pozvánka.

26. ledna 2016 

13. 12..

Národní institut pro další vzdělávání

Prázdninová škola češtiny – soubor materiálů pro výuku žáků-cizinců

9. 12.

Ústav pro jazyk český AV

Konference: Etymologické symposion Brno 2017

Ústav pro českou literaturu AV

Česká literatura 2016: první bilance – TEZE ZVEŘEJNĚNY

3. 12.

Časopis Naše řeč

Konference 100 let Naší řeči

ke 100 letům existence lingvistického časopisu Naše řeč, 9.–11. ledna 2017

Sdružení Zlatá Bonaventura vyhlašuje literární soutěž

na téma „připadal jsem si jako cizinec, který do onoho města zajel poprvé“
(Josef Straka: Kostel v mlze)

30. 11.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Pedagogická knihovna J. A. Komenského, Národní institut pro další vzdělávání ve spolupráci s Asociací češtinářů

Literární soutěž pro žáky a středoškoláky: Prostorem a časem 1. světové války

Ústav pro českou literaturu AV

Česká literatura 2016: první bilance

6. 12. od 17:00 se v přednáškovém sále ÚČL AV ČR uskuteční veřejná diskuse Česká literatura 2016: první bilance. Teze o literárních událostech posledních dvanácti měsíců přednesou Iva Málková a Kryštof Špidla. Diskutovat s nimi budou Karel Piorecký, Aleš Merenus a přítomné publikum. Moderuje Pavel Janáček.

FF UK

Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích

Komentovaná antologie textů

Dneškem (25. 11. 2016) zahajujeme publikování aktuálních informací o akcích a počinech souvisejících s odbornou bohemistikou a bohemistickými aktivitami institucí, škol, knihoven, sdružení, nakladatelů atd. Příspěvek budeme pravidelně aktualizovat. Možnost zveřejňovat u nás informace je otevřená všem seriozním 

25. 11.

ÚČL AV

Pozvánka na Den s českou knižnicí a IX. textologické kolokvium na téma Česká knižnice

V úterý 29. 11. 2016 od 13:30 proběhne v přednáškovém sále ÚČL Den s českou knižnicí, slavnostní představení právě dokončeného ročníku edice Česká knižnice 2016. V 15:30 následuje IX. textologické kolokvium na téma Česká knižnice.

Na Den s českou knižnicí vás srdečně zvou Nadační fond Česká knižnice, Ústav pro českou literaturu AV ČR a nakladatelství Host.

ÚJČ AV

Slovníky a jejich uživatelé: lexikografický workshop

Ve dnech 29.–30. 11. 2016 se bude konat workshop Akademický slovník současné češtiny a software pro jeho tvorbu aneb Slovníky a jejich uživatelé v 21. století. Účastníci se budou moci seznámit s dosavadními výsledky práce na novém výkladovém lexikonu češtiny i s problematikou tvorby slovníků dalších, a to jak všeobecných (slovenského a slovinského), tak speciálních (nářečního, překladového, frekvenčního). Představen bude také software pro psaní slovníků Alexis, od roku 2017 volně dostupný.

272 komentářů.

  1. Josef Soukal napsal:

    Mezinárodní vědecká konference s čelnými osobnostmi bohemistiky, germanistiky, slovakistiky a slavistiky: Jak psát transkulturní literární dějiny?.(ÚČL, 15.-16. 11. 2018)
    Pozvánka:

    Vážení kolegové,
    dovoluji si připomenout, že již zítra a pozítří, 15.–16. listopadu 2018, se v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná mezinárodní vědecká konference Jak psát transkulturní literární dějiny?.

    Konference se zaměřuje na otázku, jak se v minulosti psaly a jak by se v budoucnosti mohly psát dějiny vícero literárních kultur v různých jazycích, které koexistovaly na území českých zemí, resp. jiných multietnických regionů. Sílící zájem o transkulturní vztahy mezi literaturami v minulých letech a řada bohemistických a germanistických projektů na tomto poli vytváří dnes potřebu ohlédnout se, zmapovat a kriticky zhodnotit literárněhistorické nástroje popisu těchto vztahů. Poté, co se literární dějepisectví v minulosti vyrovnávalo s kritikou „velkých vyprávění“, s impulzy narativní kritiky a s problematikou komparativní metody, vyvstává nyní před námi výzva psaní transkulturních literárních dějin.

    Účast na konferenci přislíbily čelné osobnosti bohemistiky a germanistiky, slovakistiky i slavistiky (s bohemikálním zaměřením) z České republiky, Německa a Rakouska. Konferenčními jazyky bude čeština, příp. slovenština, a němčina. Konference bude simultánně překládána.

    Bližší informace naleznete na našem webu a v tiskové zprávě.

    Široká odborná a zainteresovaná veřejnost je srdečně zvána!

    Těšíme se na Vaši účast,

    s pozdravem

    Olga Sedílková

  2. Josef Soukal napsal:

    Nakladatelství Prodos nedávno spustilo portál https://umimcestinu.cz sloužící k procvičování českého jazyka a k přípravě na přijímací zkoušky na SŠ. Obsahuje velké množství volně přístupných tematických testů (pravopis, slovotvorba, tvarosloví, větná stavba,….) ve třech obtížnostech (stručné info např. zde: https://mailchi.mp/0220bb7de0f4/45-testu-pro-skolaky-zdarma-83363).

  3. Josef Soukal napsal:

    Divadlo v Dlouhé:
    Festival 13+, 10. ročník, 2019
    https://www.divadlovdlouhe.cz/repertoar/festivaly/festival-13-10-rocnik-2019/

  4. Josef Soukal napsal:

    Mezinárodní vědecká konference Jak psát transkulturní literární dějiny?.(ÚČL, 15.-16. 11. 2018)

    Ve dnech 15.–16. listopadu 2018 se v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná mezinárodní vědecká konference Jak psát transkulturní literární dějiny?.

    Konference se zaměřuje na otázku, jak se v minulosti psaly a jak by se v budoucnosti mohly psát dějiny vícero literárních kultur v různých jazycích, které koexistovaly na území českých zemí, resp. jiných multietnických regionů. Sílící zájem o interkulturní vztahy mezi literaturami v minulých letech a řada bohemistických a germanistických projektů na tomto poli vytváří dnes potřebu ohlédnout se, zmapovat a kriticky zhodnotit literárněhistorické nástroje popisu těchto vztahů. Poté, co se literární dějepisectví v minulosti vyrovnávalo s kritikou „velkých vyprávění“, s impulzy narativní kritiky a s problematikou komparativní metody, vyvstává nyní před námi výzva psaní interkulturních literárních dějin.

    Účast na konferenci přislíbily čelné osobnosti bohemistiky a germanistiky, slovakistiky i slavistiky (s bohemikálním zaměřením) z České republiky, Německa a Rakouska. Konferenčními jazyky bude čeština, příp. slovenština, a němčina. Konference bude simultánně překládána.

    Bližší informace naleznete na stránkách ÚČL AV.

  5. Josef Soukal napsal:

    Seminář Ondřeje Skovajsy věnovaný lidové písni a jejímu vlivu na literaturu:

    https://www.descart.cz/kurz-669-lidova-pisen-jeji-symbolika-a-vliv-na-literaturu

    Seminář se zaměří na interpretaci a analýzu slovesné části moravských a českých lidových písní, zohlední nicméně i jejich hudební složku. Seminář zahájí úvodní přednáška, která vymezí specifika písně a folkloru obecně a představí písňové žánry (včetně kramářské písně) a bude se věnovat vzniku lidových písní a zásadnímu vlivu lidové písně na utváření novočeské literatury. Následně pak už nad konkrétními písňovými texty (především ze Sušilovy a Erbenovy sbírky) společně zacílíme na „formule“, tedy na základní stavební jednotky lidových písní, vybroušené komunitní pamětí a majícími archetypální platnost. V semináři rozklíčujeme základní symbolický a alegorický význam formulí (stojí hruška v širém poli, černý les, zelený hájíček, voda aj.) a určíme základní způsoby jejich fungování jako základních paměťových bloků. Nad konkrétním materiálem se dále zaměříme na svět lidové písně – hodnoty v písních obsažené. Dále bude seminář sledovat, jak se žánr lidové balady proměňuje u K. J. Erbena a jak se žánr lyrické písně promění u K. Tomana, F. Šrámka a J. Seiferta. Nad ukázkami z filmů Zítra se bude tančit všude (1952, V. Vlček) a Žert (1968, r. J. Jireš) doložíme konkrétní způsoby ideologického využití folkloru jako hráze proti anglofonní hudbě v období socialismu. Dotkneme se i mimoevropských písňových tradic a projevů dětského soudobého písňového folkloru (typu: „Prší prší jen se leje, Vinnetou se z okna směje“).

Zanechat odpověď