Aktuality
21.9.2021
ODEŠLA DOKTORKA PAVLA VALČÁKOVÁ
18. září ve věku nedožitých 77 let zemřela PhDr. Pavla Valčáková, CSc. Celý svůj profesní život spojila s etymologickým oddělením ÚJČ. Ve svých profesních začátcích se podílela na přípravných pracích pro Etymologický slovník slovanských jazyků, hlavní náplní její práce se ovšem na dlouho stalo vypracovávání hesel pro Etymologický slovník jazyka staroslověnského. Mnoho let předávala své zkušenosti též studentům na Filozofické fakultě MU a byla vyhledávanou vedoucí diplomových prací pro svou vstřícnost a ochotu pomáhat. Její spolupracovníci na ni budou vzpomínat jako na výraznou členku etymologického kolektivu.
Zobrazit více
 
21.9.2021
Z ČASOPISU NOVÁ ČEŠTINA DOMA A VE SVĚTĚ
V aktuálním čísle časopisu Nová čeština doma a ve světě (1/2021) najdeme mezi příspěvky článek Lucie Jílkové, který se s využitím korpusu spontánní mluvené češtiny ORTOFON zabývá regionálním diskurzním markerem jak kdyby, užívaným převážně v oblasti Moravy a Slezska, a text Michaely Liškové, jenž se věnuje slovníkově nezpracovaným neologismům v současné češtině – představuje na 150 nových výrazů z různých věcných okruhů. Obě stati jsou dostupné zdeZobrazit více
 
17.9.2021
VYŠLA NAŠE ŘEČ 4/2021
Čtvrtá letošní Naše řeč přináší tři články: Studie Jakuba Slámy a Radka Šimíka analyzuje funkce vztažných vět uvozených výrazem jak v mluveném jazyce. Lucie Poláková a Pavlína Synková se věnují nesnázím při popisu pragmatických jevů v textové koherenci. A Pavel Machač s Michalem Škrabalem zkoumají, jaký obraz české výslovnosti podává portál Forvo.com. Následují recenze na knihy Jiřího Perglera a Stanislava Štěpáníka a drobnost o slovu emoji/emodži. Celý obsah čísla najdete zde.
Zobrazit více
 
14.9.2021
POZVÁNKA NA ONLINE PŘEDNÁŠKU
Ústav pro jazyk český AV ČR a Česká centra vás zvou ke sledování online přednášky s názvem Česká Sibiř a moravský Klondike: Spojení typu český, moravský s cizím zeměpisným jménem, která bude vysílána přes platformu ZOOM ve čtvrtek 23. 9. 2021 od 18:00 českého času. Stream přednášky bude živě vysílán také na facebooku Českých center. Anotaci naleznete níže.
Zobrazit více
 
2.9.2021
LIPNICKÁ BIBLE (1421): POZVÁNKA NA VÝSTAVU A CYKLUS PŘEDNÁŠEK
Od 1. do 15. září je v Zrcadlové kapli Klementina možné navštívit výstavu s názvem Lipnická bible. Štít víry v neklidných časech pozdního středověku, kde je k vidění mj. originál této latinské bible, zapůjčený z Muzea Bible ve Washingtonu, D.C. Vstupné je zdarma a bez nutné předchozí rezervace i pro větší skupiny, každý den v 10 a v 17 hodin probíhá komentovaná prohlídka. V úterý 7. 9. bude Lipnická bible představena v rámci cyklu přednášek pořádaných Oddělením starých rukopisů a tisků Národní knihovny ČR. Další informace jsou dostupné též na facebookových stránkách.
Zobrazit více
 
V rubrice Zajímavé dotazy jste se dozvěděli:
co znamená slovo fungl;
zda je věta Neznámý pachatel zcizil auto z hlediska významu slovesa zcizit chybně, nebo není;
zda se spojovací výraz čímž pádem hodí do spisovných textů;
zda lze napsat na plakát pětiboj jako 5boj;
jak se přechýlí slovo Čechoslovák;
zda je vhodnější vyslovovat křestní jméno Olof (patřící švédskému politikovi Palmemu) spíše česky, nebo zvolit výslovnost švédskou;
jaký je přesný význam slova replikovat;
zda lze pro obyvatele státu Severní Makedonie použít jednoslovné označení Severomakedonec;
jak správně skloňovat název města Jajce.

Další novinky:
Kamila Etchegoyen Rosolová, vedoucí kabinetu studia jazyků ÚJČ, hovořila v 8. epizodě podcastů Fulbrigtovy komise o svých zkušenostech z akademického pobytu na Michiganské státní univerzitě a jejich uplatňování do praxe v českém Centru akademického psaní, které je od roku 2011 součástí kabinetu. Rozhovor je dostupný zde.
Stanislava Spinková z dialektologického oddělní ÚJČ pohovořila pro Český rozhlas Brno o českých příjmeních cizího původu. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.
Hledáme nového kolegu či novou kolegyni pro naše oddělení onomastiky. Podrobné informace jsou uvedeny zde.
Šimon Tesař z dialektologického oddělení ÚJČ prosí čtenáře newsletteru ÚJČ o vyplnění krátkého dotazníku, který se věnuje současnému užívání příjmení v běžné komunikaci. Předem všem velmi děkuje za účast v průzkumu i za případné další sdílení.
Kategorie: Jazyk a jazykověda

Zanechat odpověď