Oblast Karvinska, Těšínska a Ostravska je odlehlá, v mnohém třaskavá, opomíjená a často nepochopená – s ohledem na hornickou minulost, národnostní pestrost či životní prostředí, říká spisovatelka a majitelka nakladatelství Karin Lednická. Je možná trochu nečekané, že pohled na tuhle část Česka pomáhá změnit její román Šikmý kostel. Jde totiž o příběh začínající už na konci 19. století…

Těmito slovy začíná na stránkách „Hlídacího psa“ Robert Břešťan svůj rozhovor s karvinskou rodačkou, publicistkou, překladatelkou, vydavatelkou a nyní i beletristkou Karin Lednickou, oceňovanou za svou prvotinu Šikmý kostel, odehrávající se právě na Karvinsku.

„Pohybuji se mezi oběma světy, znám pokřivenost obecné pražské definice Ostraváka i ostravské definice Pražáka, a občas z té zbytečně vzniklé propasti na mě opravdu padá marnost,“ vzkazuje ze Svinova v rozhovoru pro HlídacíPes.org Karin Lednická.

„Region, který byl po téměř dvě stě let hospodářským tahounem, je v současné době zničený, zdecimovaný, a co hůř, na obzoru se zatím nerýsuje nic, k čemu by se dalo upínat s nadějí,“ konstatuje Lednická. Rozhovor tedy není zdaleka o její knize, jakkoli i ta nepochybně stojí za přečtení. Jak kvůli strhujícímu příběhu, tak i kvůli novým (či znovu objeveným) informacím, které se autorce v rámci rešerší pro svou prvotinu, na jejímž pokračování pracuje, podařilo zjistit.“

V kultivovaném rozhovoru se dočtete nejen o historii i současnosti severu Moravy a jeho palčivých problémech, ale i o objevech, které autorka při psaní svého románu učinila, a o mnohém dalším. Chcete-li se zbavit klišovitého pohledu na „kraj razovity“ a jeho obyvatele, začtěte se.

Doporučujeme zavítat i na autorčiny webové stránky, kde máte kromě jiného možnost přečíst si či poslechnout ukázku ze Šikmého kostela, nebo projít některé recenze knihy a její reflexe. Za všechny na závěr ocitujme uznávanou prozatérku Hanu Mornštajnovou:

Šikmý kostel vypráví o světě, který zmizel, a my jsme na něj zapomněli. Jezdíme do dalekých zemí poznávat staré civilizace a obdivovat města ztracená v džungli, a nemáme ani tušení, že jedno zmizelé město bylo i na severovýchodě naší země. V místech, kde dnes vládne příroda, stávala stará Karwiná, žili tam lidé, pečovali o své domovy, vychovávali děti a věřili v lepší budoucnost.


Karin Lednická nás ve svém poutavém a svižně plynoucím románu zve na místa, jejichž pohnutou historii zapadaly vrstvy ubíhajícího času. Zavádí nás do staré Karwiné, do světa, v němž bylo snadnější zemřít než žít, do světa dolů, uhelného prachu, každodenní dřiny a zoufalství, ale i přátelství, lásky a naděje. Do světa, kde čas odměřovaly směny na šachtě a zvuk zvonu na věži karwinského kostela. 

Tradičně napsaný román už čtenářům možná chyběl – Tvar (itvar.cz)

2 komentářů.

  1. Josef Soukal napsal:

    Autorka na vánoční téma:
    https://www.respekt.cz/tydenik/2020/52/jezek

Zanechat odpověď