Jen Lien-kche (Yan Lianke), mistr fantaskní satiry, se narodil roku 1958 v odlehlé vesnici v nejlidnatější čínské provincii Che-nan. Jeho rodiště mu bylo nevyčerpatelným zdrojem literární inspirace po celý jeho život, přestože již léta žije a tvoří v Pekingu. Je autorem množství pozoruhodných románů, povídek a esejů, nevšedních svým obsahem i stylem. V průběhu své literární kariéry posbíral Jen Lien-kche několik prestižních ocenění, nejvýznamnější čínskou Lu Sünovu a Lao Šeho cenu, v zahraničí mimo jiné Cenu Franze Kafky, kterou si v Praze převzal v roce 2014. Letos se podruhé probojoval mezi finalisty Man Bookerovy mezinárodní ceny. Přesto se tento úspěšný a navýsost originální autor nazývá „zrádcem literární tvorby“.

Čtyři knihy (2010, česky Verzone 2013), román sestavený ze čtyř knih (Dítě nebes, Staré řečiště, Záznamy zločinců a Nový mýtus o Sisyfovi), které nám každá jinou optikou dávají nahlédnout osudy nedostatečně loajální inteligence v převýchovném táboře na březích Žluté řeky, v ČLR dosud vydán nebyl. Podle hodnověrných zdrojů blízkých autorovi však dostal český překlad tohoto románu darem český prezident při své návštěvě Pekingu.

Jen Lien-kche bude letos hostem Festivalu spisovatelů Praha, v říjnu přijede do České republiky již potřetí, aby představil svůj další román Rozpukov.

Čtyři knihy  přeložila Zuzana Li.

UKÁZKA ZDE.

Více o autorovi zde: Jen Lien-kche – Čínská literatura – Xin

Připravila Zuzana Li. O moderní čínské literatuře ZDE, další ukázky ZDE, ZDE a ZDE.

Kategorie: Články, Jen Lie-kche