Česká republika se může pochlubit nejhustší sítí knihoven na celém světě. Informace vyšla před časem najevo díky průzkumu pro nadaci Billa a Melindy Gatesových. Ta sbírá data o knihovnách na celém světě. Do našich kulturních stánků si už dávno nechodíme půjčovat jen romány a naučnou literaturu. Slouží i jako prostor pro nejrůznější vzdělávací programy a akce nebo pro bezplatný přístup k internetu. (…)

Většina Čechů má nějakou tu pobočku skoro za rohem, je jich u nás víc než základních škol. Na každých 1971 obyvatel připadne jedna budova s publikacemi k zapůjčení. Instituce slouží jako lokální kulturní centra i prostory pro celorepublikové akce. Nedávno proběhl Týden knihoven s bezpočtem veřejných čtení. Díky Noci s Andersenem mohou děti zase ve své pobočce přespat – tedy alespoň jednou za rok. (…)

Různé akce do poboček přilákají školou povinné a někdy i seniory. V návštěvnosti dospělých patříme k evropskému průměru. Na špici jsou Finové a Dánové. „I tak ale máme nejrůznější statistiky na to, že u nás dorazí do knihoven víc lidí než na sportovní zápasy,“ upozorňuje Roman Giebisch, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků. „Přitom do sportu se investují miliardy. To se o financování našich aktivit říct nedá.“

A proč je u nás domů plných knih k zapůjčení tolik? „Pravděpodobně to bude díky prvnímu knihovnímu zákonu z roku 1919, který ukládal povinnost zřídit jednu v každé obci,“ dodává Giebisch.

Celý článek na www.novinky.cz

Kategorie: Články, Čtenářství

Jeden komentář.

Zanechat odpověď