Pro mnohé rodiče – hlavně ve velkých městech – se stalo osmileté gymnázium otázkou prestiže. Ono pochlubit se širší rodině: „Naše Maruška chodí na prestižní gymnázium,“ zní jinak, než že chodí na sídlištní základku. Proto jsou mnozí rodiče ochotní zaplatit jakoukoliv částku za přípravné kurzy, příručky, doučování apod. Hlavně aby se dítě na školu dostalo. Pak nabuzení rodiče během studia pořádají nájezdy na ubohé učitele, kteří mají z „chcíplé myši“ udělat bojovného lva se sloní pamětí – což samozřejmě nelze. Jestliže pro mnohé děti by byly jejich výsledky – o nichž vědí, že jsou spravedlivě stanoveny – přijatelné, často se totéž o jejich rodičích říci nedá. Nejen že jsou vůči dětem nekritičtí, snaží se je vybičovat k co nejlepším výsledkům, ale z těch horších viní učitele a děti proti nim navádějí. Učit na nižším gymnáziu je dřina odpovídající práci v železárnách. A bez jistých výsledků.

Více viz autorčin blog na iDNES.cz

Kategorie: Obecné

2 komentářů.

 1. Svobodová napsal:

  Dobrý den,
  hledala jsem si zde pravopisné jevy a narazila jsem na váš článek.
  Nenechal mě v klidu. Všude se dočítám, jak jsou rodiče vůči učitelům zlí…, jak nemají soudnost ohledně svých dětí…
  Je mi z toho smutno. Kdyby nebylo rodičů, „tak je 90 % národa negramotného“. Rodiče po večerech se svými dětmi dohánějí spoustu učiva, protože se učitelé jen vymlouvají, jak mají ve třídě moc dětí, jak jsou přetížení byrokracií a dalšími povinnostmi…
  Když se můj syn vrátil po nemoci do školy a ptal se učitelky, že moc nerozumí nějaké látce.., odbyla ho, že se to má doma doučit. Skvělí přístup. Takových reálných momentů mají děti ve třídě za den několik. Ale o tom učitelé nemluví, mají toho moc.
  Nyní synovo třídní učitelka zjistila, že chce jít syn na 8leté gymnázium.
  Syna začala postupně před dětmi shazovat, jak škaradě píše, opravuje mu písmenka a snižujeme známku atd. Když přišel po nemoci, hned mu dala test z nějakého předmětu…atd.
  Co já jako rodič můžu dělat, absolutně nic. jsme jako její rukojmí, dělá si co chce. Využívá každé příležitosti, aby syna nějak ponížila.

  A k vaší úvaze: Je namířená proti rodičům, kteří berou vzdělání vážně!
  není mi zcela jasné co jste tím vlastně chtěl napsat.
  Úroveň učitelů na ZŠ není ani trochu dobrá = kvalitní.

  Starší syn chodí na osmileté gymn. a jeho vědomosti v matematice, cizím jazyce jsou naprosto odlišné od dětí na ZŠ. To je zkrátka bez debaty. Rodiče tam dávají děti hlavně z těchto důvodů – naučit se dobře jazyk.
  To na české ZŠ není možné.
  Zkuste se projít po chodbě ZŠ a uslyšíte neskutečné řvaní hysterek.

  Podle mých zkušeností, je to co jste napsal nesmysl!
  Svobodová

 2. Josef Soukal napsal:

  Zase řešíme učitele: https://indrova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=635879

Zanechat odpověď