„Základní princip geocachingu spočívá v hledání ukrytých schránek, které se nazývají geocache, též cache (v češtině keš i keška), jejichž zeměpisné souřadnice jsou uloženy v systému WGS 84. Po objevení keše si hráči na speciální internetové stránce mezi sebou sdělují různé informace či zážitky při hledání schránky. Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher, česky geokačer nebo jen kačer. Po nalezení keše se hráči zapíší do tzv. logbooku neboli návštěvní knihy, která se nachází ve schránce a slouží k zaznamenání (neboli zalogování) hráčova jména a zároveň i jako důkaz, že dané místo opravdu navštívil. Hráči mohou do ukryté schránky vložit nějaký drobný předmět (např. přívěsek, prstýnek, figurku) nebo předmět ukrytý v schránce vyměnit za jiný.
Keše se umisťují na takových místech, která jsou svým způsobem pozoruhodná, a přesto nejsou turisty příliš navštěvovaná. V popisu keše nazývaném listing jsou pak uvedeny informace o daném místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Keše se ale také umisťují i na taková místa, která jsou frekventovaná a těší se turistické oblibě.
Posledním základním pojmem, který zde uvedeme, je označení geomudla, zkráceně též mudla. Mudlové jsou osoby, které nejsou zasvěcené do geocachingu a vyskytují se v okolí ukryté schránky. Přestože jsou mudlové zpravidla neškodní, je lepší postupovat tak, aby při hledání keše hráč nevzbudil jejich pozornost. Nikdy není zcela zřejmé, z koho se může stát vandal, který chce obsah keší ukrást nebo zničit. Pro schránky, které jsou poničeny mudly, se užívá výraz zmudlovaná keš.“
Celý článek ZDE.