Z autorova Šuplíku na SeznamZprávy.cz:

„Proč se případ vykrádání stavebních buněk nazýval akce Bobík, zůstává záhadou. Asi šli pachatelé hlavně po Čtyřlístku.“ Tento díl Šuplíku se zabývá jmény policejních operací.

Článek

Před rokem, v ranních hodinách 15. června 2022, spustila Národní centrála proti organizovanému zločinu akci. A dodnes není jasné, proč se jmenuje právě Dozimetr. A ne Barometr. Nebo třeba Špenát. Nějaké spekulace sice proběhly, přesto zůstává původ slova, které se prodralo na přední místa zpravodajství i slovníku (Lidové noviny dozimetr nominovaly mezi slova roku), zahalen tajemstvím.

Což připomíná důležitou věc: žijí mezi námi vyvolení kreativci s prakticky neomezenou mocí. Jsou to ti, kdo vymýšlejí názvy policejních, ale i vojenských a špionážních operací. Prostě někdo řekne, „jak se to bude jmenovat“. A zbytku světa nezbývá než slovo používat.

Může se zdát, že je to prkotina; a pokud jde o kódové označení, které zná akorát pár policajtů, tak se opravdu nic zvláštního neděje. Jenže když nám tajemný detektiv (náčelník Břéťa?) diktuje slovní zásobu, přestává legrace.

Zanechat odpověď