Říjen bývá literárně nejživější měsíc: koná se Frankfurtský veletrh, vyhlašuje se Nobelova cena za literaturu, své nominované a laureáty vyhlašuje i řada dalších ocenění, předvánoční trh se začíná plnit tím nejzajímavějším literárním tovarem. A nejinak tomu bylo vlastně i letos — všechno se podařilo. Pod tlakem covidového bezčasí se však chce dodat „tak nějak“, „digitálně“ a podobně. Zkusme odolat! Všechno se (snad) podaří. Melancholii si nechme třeba pro samotnou literaturu. U nás bylo rozhodně živo…

Dosud jsme si nedokázali postavit svou národní knihovnu
Příští rok to bude padesát let, co se Vít Richter stal zaměstnancem největší knihovny České republiky. Je tedy právem považován za knihovnického odborníka. Od letošního července, kdy byl ministrem kultury pověřen vedením Národní knihovny, se snaží dohnat promarněnou snahu svých předchůdců o její modernizaci.
Číst více

Autoportrét #6: Naše knihy zpravidla nevypadají klasicky
Autoportrét nakladatelství Bylo nebylo, které vzniklo s tvorbou Anny Pleštilové, jejíž autorské knihy zprvu nabízelo,
a později se začalo soustředit na díla dalších současných malířů
a ilustrátorů. 
Číst více

Kruté vystřízlivění z černého myslivce
Důvody pro sepisování a publikaci memoárů bývají různé. Pro Daňu Horákovou tím nejsilnějším byla skutečnost, že Pavel Juráček, její někdejší partner a manžel, ve svých denících „vědomě lhal“. 
Číst více

Přežít
„Básník je posvátný parazit,“ píše francouzský prozaik Michel Houellebecq ve své eseji o psaní poezie. Jeho esejistické dílo vychází česky v nakladatelství Vyšehrad.
Číst více

Století českého čtení #6: Tuhá léta padesátá
Po vynucené pauze se seriál o okolnostech čtenářství v naší zemi přehoupl do své druhé poloviny a protentokrát se usadil v letech, která ještě dnes mnohým spoluobčanům nahánějí husí kůži, v letech padesátých.
Číst více

Různé podoby klasiky
„Jako knihovníka a začínajícího sběratele mě vždy potěší možnost pročítání výjimečných titulů, zvláště v těchto převážně virtuálních časech. Do dnešního výběru rarit se z archivů Národní knihovny dostala díla tří českých klasiků,“ píše Jakub Pavlovský.
Číst více

Ničitel spasitelů
Studio Warner Bros. oznámilo odsunutí premiéry nové filmové adaptace kultovní sci-fi Duna od Denise Villeneuva na příští podzim. Duna patří mezi zásadní díla
20. století a svou povahou se vzpírá adaptacím: s ní se do fantastiky dostávají environmentální témata, psychoanalýza, nezápadní religiozita i komplexní, nejednoznačné světy. Autor Duny, Frank Herbert, se narodil před sto lety. Číst více

Přejít na web H7O

Zanechat odpověď