Ze zprávy:

Výsledky maturitních testů zhodnotili v pondělí zástupci škol a odborných pedagogických spolků jako zdařilé. Rozhodnutí ministerstva školství snížit hranici úspěšnosti v testu z matematiky bylo podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka rozumné, naopak šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové označila snížení za příliš velké. (…)

Výrazné zlepšení úspěšnosti v češtině Schejbalovou, která češtinu učí, překvapilo. Jak řekla, otázky k testům se jí ale letos zdály jednoznačnější než třeba loni. „Nebyly tam žádné chytáky, odpovědi byly z textu jasné,“ řekla. Podobně se vyjádřila i mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veronika Valíková. „Test byl korektní, bez chytáků, úlohy se držely praktického jazyka, na literární teorii a historii a abstraktnější práci s jazykem byla zaměřena jen asi čtvrtina úkolů. Texty byly přiměřeně dlouhé, celkem přehledné, na lovení různých jevů dostali studenti navíc čas,“ zhodnotila.

Mimo jiné kvůli prodloužení času na test očekával možný pokles neúspěšnosti předseda Asociace češtinářů Josef Soukal. Maturanti se navíc mohli připravovat jen na test, protože letos nebyly povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků, připomněl. Případná slabší úroveň výuky a procvičování učiva se podle něj může projevit právě spíš u těchto dvou částí zkoušky než u testu, který se zaměřuje spíš na dovednosti, řekl.

Zanechat odpověď