Poradna Asociace češtinářů bude od 1. 7. do 31. 8. 2025 fungovat, avšak v omezeném režimu. Tazatele prosíme o trpělivost, pokud odpověď na dotaz potrvá o něco déle než obvyklý jeden týden.
Kategorie: Články
Poradna Asociace češtinářů bude od 1. 7. do 31. 8. 2025 fungovat, avšak v omezeném režimu. Tazatele prosíme o trpělivost, pokud odpověď na dotaz potrvá o něco déle než obvyklý jeden týden.
Další příspěvky najdete na facebookové stránce Fórum Asociace češtinářů.
Předseda ASČ: Mgr. Josef Soukal
soukal@ascestinaru.cz
Místopředseda ASČ: Mgr. Vladimír Stanzel
stanzel@ascestinaru.cz
Své články pro náš web a přihlášky ke členství nebo hostování v ASČ posílejte prosím na adresu ascestinaru@ascestinaru.cz.
Každému členu ASČ můžete zaslat individuální
e-mail (i s přílohami), a to na adresu ve formátu prijmeni@ascestinaru.cz.
Své dotazy pro Poradnu ASČ posílejte prosím na adresu poradna@ascestinaru.cz.
Chcete-li publikovat na našem webu diskusní příspěvek, přečtěte si prosím pravidla publikování diskusních příspěvků.
Dobrý den,
chtěla bych se s Vámi poradit ohledně slov byt a bydliště.
V literatuře je uvedeno, že slova příbuzná mají mít stejný kořen a podobný význam. Zajímalo by mě tedy, zda jsou tato dvě slova příbuzná, když mají sice podobný význam, ale odlišný kořen (byt, bydl).
Předem Vám mockrát děkuji za radu.
Literatura se nemýlí. V češtině je naprosto běžné, že slova příbuzná mají různé podoby kořene, často tak obměněného téměř k nepoznání. Např. bůh – boh(a) – boz(i) – bož(í) – bůž(ek). Důvodem je hláskový vývoj češtiny ve starších dobách, kdy docházelo při skloňování, časování a tvoření slov k měkčení souhlásek, ke krácení či naopak dloužení samohlásek aj.
V dotazovaném případě slovo BYT působí při výkladu jeho vzniku problémy. Podle mého názoru zde nejspíše jde o konverzi, tedy o utvoření nového slova změnou slovního druhu, podobně jako u „raněný (člověk) → (těžce) raněný nepřežil“. U tohoto typu konverze (je jich víc) ovšem prakticky nenacházíme změnu délky samohlásky. Proto soudím, že lze obhájit i pojetí, že slovo BYT vzniklo ze slova BÝT přenesením pojmenování, a to typu metonymie: zaměnil by se tu děj, resp. stav (sloveso BÝT) za výsledek děje (substantivum BYT), s typickým zkrácením kořenné samohlásky. Analogickým příkladem může být dvojice UKRÝT – ÚKRYT (opět si všimněme změn délky samohlásek). To však jen na okraj – kořenem slova BYT je-byt-.
Slovo BYDLIŠTĚ vzniklo dvojím odvozením. Rejzkův Český etymologický slovník uvádí odvození slova BYDLO od slovesa BÝT příponou -dlo, přičemž zmizí infinitivní koncovka -t(i). Dodám, že slovo BYDLIŠTĚ pak vzniklo dalším odvozením od zmíněného slova BYDLO, a to příponou -iště (ta označuje nějaké místo – srov. kaliště, skladiště, staveniště, koupaliště…) za současného vypadnutí samohlásky O ze základového slova bydlo.
BYT a BYDLIŠTĚ tedy opravdu jsou slova příbuzná. Mají totiž společný kořen -být- (v případě slova BYDLIŠTĚ ovšem již v jeho základovém slově BYDLO; souhláska T při odvozování slova BYDLO vypadla). V definici uváděné tazatelkou chybí ona důležitá poznámka, že při tvoření slov se v češtině kořen velmi často hláskově obměňuje.
Daný dotaz je velmi zajímavý a ukazuje, jak složitý jazyk čeština je. Protože náš web i jeho poradna slouží primárně didaktickým potřebám základních a středních škol, uzavřu svoji odpověď doporučením, jak postupovat, pokud na tento či podobný jev narazíme na druhém stupni ZŠ či na SŠ: Vysvětleme žákům na několika vhodných příkladech (viz např. výše uvedená slova s primárním kořenem -bůh- ), že v češtině dochází při tvoření a ohýbání slov nezřídka až ke krkolomným hláskovým změnám. Doporučme jim, aby zapojili jazykový cit; ten mnoha z nich napoví, že slova BÝT a BYDLIŠTĚ velmi pravděpodobně příbuzná jsou, protože jejich významová souvislost je naprosto zjevná. V žádném případě však nedávejme podobné „radosti“ do klasifikovaného testu – s tímto dotazem by pravděpodobně měli problém i studenti bohemistiky na některé z vysokých škol.