Dotaz:
Dobrý den, pomohli byste mi prosím vyřešit jeden jazykový oříšek? Říká se ty Kytlice, nebo ta Kytlice, nebo je možné obojí? Myslím Kytlice (Kytlici?), vesnici u České Kamenice.
Paní E. K.

Odpověď ASČ:
Uvedený typ dotazu je velmi častý. Jedná se o problém, kdy zakončení umožňuje chápat dané vlastní jméno opravdu jak v jednotném, tak v množném čísle.
Rozhodující zde není hledisko jazykové, nýbrž administrativně-správní: totiž jak je veden název v oficiálních dokumentech, které reflektují původní, často středověký tvar.
Nezřídka se přitom liší místní úzus od oficiálního – známým příkladem (zde v oblasti nikoli jmenného čísla, ale rodu) je Olomouc: toto vlastní jméno je oficiálně rodu ženského, ale sami Olomoučané říkají ten /H/olomóc. Dalším proslulým městem je v této souvislosti Prčice: ano, je, nikoli jsou – spisovné je tu jednotné číslo; ovšem vlivem známého „pokynu“ Jdi do Prčic vznikl v národu dojem, že jde o ty Prčice. (Nejde. )
Nu, a co se týče těch Kytlic – základní tvar je v množném čísle: tak totiž lze dovodit mj. z dokumentů uvedených na oficiální webové stránce této obce, např. na http://www.obec-kytlice.cz/vismo/fulltext.asp?hledani=1&id_org=7877&id_galerie=1081&p1=2892&query=kytlic%C3%AD.

Jiří Kostečka

2 komentářů.

 1. Božena Adamová napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda se od mých školních let nezměnila pravidla ČJ?
  V poslední době poměrně dost často slýchám vazbu „odvisí od …“ příp. „závisí od …“. Jsem přesvědčena, že „závisí na …“ je česky správně a předložka „od“ je zcela chybně. Mýlím se? Rve mi to uši. Bohužel se objevuje často i komentářích v rozhlase i televizi. Při komentování tenisového turnaje bych zcela rozuměla větě: „Výkon našeho hráče závisí na vylosování“. Ale při komentáři: „Výkon našeho hráče odvisí od losu“ se mi ježí vlasy …

  Podobně přisvojovací zájmena (svůj, svoje, …): vždy přisuzovala PODMĚTU, poměrně často však nyní slyším větu, kde toto zájmeno patří k jinému větnému členu (např. Nedaří se mu při svém podání.). Dříve by mi to ve škole učitel jistě opravil. Co dnes?
  Děkuji za upřesnění
  Adamová

Zanechat odpověď